Modernizovaný Kalašnikov AK-203 zaujímá post hlavní pěchotní zbraně: ale nikoliv doma v Rusku, „klient“ mu navíc může vzít zakázky

Kalašnikov AK-203 se osvědčil jako velmi dobrá a levná zbraň, díky čemuž by se mohl stát nejpočetnější útočnou puškou; tedy alespoň v asijských zemích.

Indie, nový Kalašnikov AK-203 i Zdroj fotografie: Rosoboronexport
                   

Jednou z nejmodernějších verzí proslulé útočné pušky AK-47 Kalašnikov je nový model označovaný jako AK-203. Ačkoli konstrukčně jde o zbraň vytvořenou a produkovanou ruským koncernem Kalašnikov, nebude federace jediným místem, kde se bude modernizovaná útočná puška vznikat. V opravdu masovém měřítku ji začíná produkovat Indie, kde si ji armáda zvolila za hlavní pěchotní zbraň.

Vývoj nového AK-203 Kalašnikov trval řadu let

Hlavní princip fungování zbraně zůstává podobný jako v předchozích verzích „kalašnikova“, přičemž AK-203 začali v ruské zbrojovce vyvíjet kolem roku 2007 jako program nazývaný AK-200. První prototyp zbraně dokončili v roce 2010 a postupně byl upravován, až ho nakonec v roce 2019 vyvinuli do konečné podoby. Kalašnikov AK-203 zaujal zejména indickou armádu, která si ho objednala hned 670 tisíc kusů. Velmi malý počet těchto útočných pušek má i ruská armáda.

První várku pušek v počtu 70 tisíc kusů vyrobila továrna v Rusku, indická armáda je dostala na počátku roku 2022. Ovšem podle smlouvy měly zbylé vyrobit indické firmy, načež vznikl závod Korwa na jejich produkci v indickém městě v Amethi na severu země. Výrobu zahájil na začátku roku 2023, a jelikož Rusko souhlasilo i s vývozem zbraní vyrobených v Indii, může se z něho stát jeden z největších podniků na výrobu ručních zbraní v Asii.

AK-203 používá staré osvědčené střelivo

Od původního AK-47 se nová zbraň v mnohém odlišuje. Je mnohem ergonomičtější a lehčí, její hmotnost je pouze 3,8 kilogramu, délka pak 880 až 940 milimetrů. Co má s původním Kalašnikovem společné je kupodivu používané střelivo 7,62×39 milimetrů, ačkoli třeba ruská armáda již přešla na nižší ráži. Nejspíše za to mohou zkušenosti indické armády s náboji 5,56×45 milimetrů NATO v dosud používaných puškách INSAS. Indičtí vojáci si stěžovali, že nemají dostatečný výkon, i když jde o střelivo běžně používané západními armádami.

Efektivní vzdálenost střelby s AK-203 je udávána mezi 400 až 800 metry. Puška je vybavena zásobníkem na 30 ran, ale existuje pro ni i čtyřsloupcový zásobník s kapacitou 50 nábojů, přičemž rychlost střelby je až 700 ran za minutu. Zbraň má železná mířidla, ale je zároveň vybavena standardní lištou Piccatiny, na níž lze připojit různé vybavení jako jsou kolimátory nebo termovizní zaměřovače a další. Vystavena byla i verze s namontovaným granátometem v podvěsu. Jak si povede ukáže čas, původních AK-47 bylo v různých verzích vyrobeno přes 100 milionů.

Jaká podle vás bude nejnovější verze kalašnikova?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články