Test: neprůstřelná balistická maska dokáže zastavit až překvapivě mnoho střel, ale vojáci ji přesto nosit odmítají

Velkou nechráněnou částí vojáků nebo policistů je tvář, do níž je zásah často smrtelný. Na jejich ochranu sice existují speciální masky, ale velké oblibě se netěší.

Kevlarová maska na obličej, policie na Tchaj-wanu i Zdroj fotografie: Národní policejní agentura (Tchaj-wan)
                   

Balistická ochrana zakrývá zpravidla nejdůležitější části těla; helma chrání hlavu a balistická vesta zase hrudník, ale pod oblečením může mít voják ještě další výstroj. Přesto pro pohledu zepředu zůstává jedno relativně velké a nesmírně zranitelné místo, a tím je jeho tvář. Když to do ní „koupí“ projektilem (ale nebezpečné jsou kupříkladu i střepiny), může jít často o smrtelné zranění. Možným způsobem, jak celou přední část hlavy ochránit, je obličejová balistická maska, kterou však vojáci běžně z několika důvodů nepoužívají.

Masky na obličej lze vyrobit z kevlaru

Teorie, jak chránit tvář, je jednoduchá – existuje-li dostatečně odolný materiál na helmu, mohla by se z něj být i maska na obličej. Třeba takové masky z kevlaru opravdu existují, používají je např. policisté, ale i některé speciální jednotky v Asii. Nejenže dokáží svého nositele před řadou projektilů ochránit a ten tak skončí třeba jenom s pohmožděninami, ale navíc v nich bojovníci vypadají docela „děsivě až nelidsky“, což může mít v některých situacích psychologickou roli.

Na Youtubovém kanále DemolitionRanch zkusili takovou masku otestovat. Nutno upozornit, že taková ochrana existuje v mnoha typech, jejichž míra ochrany se liší, a proto je nutné vnímat test jako zcela univerzální. Maska ve videu vydržela výstřely z běžných pistolí a revolverů, ať už se jednalo o projektily ráže 9 mm, ale i mnohem silnější, třeba .44 Smith & Wesson Special. Nezadržela jenom střelu z revolveru Smith & Wesson Magnum-500, což je ale spíše takové ruční dělo. Slabinou této masky přitom je, že nemůže ochránit oči.

Maska je nejen drahá, ale i nepohodlná

Jestliže takové masky existují, zřejmě si někteří položí otázku, proč je vojáci nepoužívají povinně. Vždyť by mohly zásadně zvyšovat jejich šance na přežití. Důvod, proč je nenosí, je ale poměrně významný. I když jsou masky drahé a armády by si je samozřejmě dovolit mohly, potřebovaly by vyšší stupeň ochrany, protože vojáci obecně často používají útočné pušky s větší silou, než jakou mají civilní pistole. Vyšší ochrana však znamená i vyšší hmotnost, takže by nejspíše hlavu vojáka spolu s helmou značně zatěžovala.

Úzké průzory pro oči navíc značně omezují zorné pole bojovníka, což by mohlo být v mnoha situacích fatální. V masce se pak ne zrovna dobře dýchá, což je pro vojáka obtěžkaného výstrojí nepředstavitelné, a ke všemu velmi omezuje komunikaci, případně na ni nejde nasadit plynové maska. Všechny tyto nevýhody tak převážily nad výhodou vyšší ochrany. Alespoň prozatím, dlouhodobě totiž existují projekty, jak vyvinout moderní brnění pro supervojáky, kteří by díky němu byli komplexně chráněni.

Test balistické masky

Jak užitečná může být balistická maska?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články