Nesmrtící zbraně, které umí člověku uštědřit pekelnou bolest. Armády mají celý arzenál

Zneškodnit protivníka bez toho, abyste ho zabili, může být v mnoha případech výhoda. I vojáci by se měli ve většině situací snažit lidské životy ušetřit.

i Zdroj fotografie: The National Guard / Public Domain
                   

Hlavními nástroji armád jsou zbraně, které jsou určené k zabíjení lidí, ničení techniky nebo budov. To ovšem neznamená, že by vojáci museli vždy použít smrtící sílu. Proto se armády snaží mít ve vybavení zbraně, které dokážou nepřítele zneškodnit, ale nezabijí ho. Ve většině případů vyvolávají u lidí bolest. Toto je několik současných nejvíce bolestivých nesmrtících zbraní.

Claymore naplněný gumovými kuličkami

Velmi účinnou zbraní, hlavně proti davům, je takzvaná modulární nesmrtící munice M5. Svým tvarem se podobá mině claymore. Ovšem uvnitř je 600 gumových nebo plastových kuliček, které se po explozi rozletí požadovaným směrem v oblouku 60 až 80 stupňů do vzdálenosti 30 metrů.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
Dvojice M5 na transportéru M113

Pulzní energetický projektil

Jde o zbraň, která využívá krátkého laserového pulzu. Na povrchu zasaženého cíle, v případě člověka pokožky, vytvoří malé množství plazmy. Takový zásah na kůži jakoby exploduje a vyvolává enormní pocit pálení, případně mrazu. Zbraň se dá namontovat na vozidlo a je účinná na dva kilometry. Pokud by byl paprsek silnější, může být i smrtelná.

The 22 Weirdest Military Weapons

The pulsed energy projectile is yet another nonlethal weapon under development by the…

Zveřejnil(a) Iana Ard dne Úterý 24. března 2020

Paprsek bolesti

Tato zbraň je založena na principu mikrovln. Při zásahu lidského těla ohřívá vodu v buňkách pod kůží a vyvolává pocit velkého žáru v zasaženém místě, ačkoli teploty nejsou příliš vysoké. Paprsky dokážou proniknout jen těsně pod kůži, nikoli hluboko. Zbraň byla nasazena třeba v Afghánistánu. Vlastní verze mají mít i Rusko a Čína.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
Paprsek bolesti

Plazmový štít

Zábleskové granáty, takzvané flashbangy, jsou běžně používané, člověka dočasně oslepí a dezorientují. Existuje ale i systém nazvaný plazmový akustický štít, který podobný efekt dokáže vytvořit promocí laserů. Dva paprsky nejdříve vytvoří plazmovou kouli a další ji se zábleskem a hlukem odpálí. V současnosti prý zařízené může vytvořit deset takových flashbangů za sekundu, cílem je jich moci vytvořit stovky.

Taserová brokovnice

Klasický taser do těla vpálí elektrody a připojenými dráty pak člověka ochromí elektrický proud. Taserové brokovnice obsahují deset elektrod, baterii a mikroprocesor. Střela dokáže doletět do vzdálenosti 30 metrů, do těla se zaboří čtyři elektrody a ostatní se rozvinou kolem. Výboj se pak rozšíří do větší části těla.

TASER’S ELECTRIFIED SHOTGUN SLUG

Zveřejnil(a) Special Forces Association Chapter LX dne Neděle 3. června 2018

Molitanové 40milimetrové granáty

Jde o granát určený do klasického granátometu ráže 40 milimetrů. Střelu v tomto případě tvoří materiál připomínající hustý molitan nebo houbu. Dostřelit může do vzdálenosti až 75 metrů. Náraz projektilu může člověka i omráčit, ale měkký materiál zaručí, že nebude ohrožen na životě.

iZdroj fotografie: Journey Wolf / Creative Commons / CC BY SA
Molitanové granáty v Izraeli

Granát s gumovými kuličkami

Jde o verzi klasického granátu. Po jeho malé explozi se ale kolem nerozletí mračno smrtících střepin, ale gumové kuličky, kterých je uvnitř plná stovka. Nikoho nezabijí, ale zásah opravdu štípne. Pokud budete blízko, může vás navíc krátkodobě ohlušit.

In picture 1:
Here we see a picture of the 9590 Stingball less lethal grenade, as well as a sample of the .31 caliber rubber balls within.

Zveřejnil(a) MMHX Armory dne Sobota 22. srpna 2020

Vysokokapacitní pepřák

Takzvané pepřové spreje využívají paprikovou pryskyřici oleoresin capsicum. Vyvolává podráždění pokožky a sliznic, které se projevuje slzením a kašláním. Americká námořní pěchota používá vysokokapacitní dávkovač, který může až 12krát vystříknout velké množství této dráždivé látky.

iZdroj fotografie: U.S. Marine Corps / Public Domain
Trénink mariňáků po zásahu pepřovým sprejem

Která nesmrtící zbraň je podle vás nejefektivnější?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články