4 nejdivnější munice, které kdy svět spatřil. Svou unikátností vás šokují

Možná vás překvapí nestandardní tvary některých nábojů. Kromě těch „klasických“ se totiž vyráběly i poněkud podivné, které často řešily konkrétní problém.

i Zdroj fotografie: Public Domain / Creative Commons
                   

Za dobu své existence procházely náboje vcelku dynamickým vývojem. Mnoho nadšenců i seriózních badatelů se pokoušelo vyrobit náboje s důrazem na určité specifické požadavky. Většina z nich ale zmizela v propadlišti dějin a dnes jsou populární zejména pro svoji sběratelskou hodnotu. Náboje se samozřejmě vyráběly pro specifické zbraně, které jsou dnes rovněž sběratelskými artikly. Níže si můžete přečíst o několika z těchto unikátních zbraní a nábojů.

Polovina 20. století patřila experimentům

V 60. letech 20. století se začaly vyrábět střelné zbraně Gyrojet. Ty získaly své pojmenování dle způsobu stabilizace střel (Rocket-propelled ammunition), k čemuž byl využíván gyroskop. Inspirací pro výrobu zbraně byla bazuka a původním cílem bylo vytvoření kompaktní protitankové zbraně. Jak zbraně, tak náboje jsou opravdu lehké, avšak komerčně neuspěly kvůli údajné absenci stability v letu a spolehlivosti. Gyrojety nemají zpětný ráz a lze s nimi střílet i pod vodou.

iZdroj fotografie: Joe Loong / Creative Commons / CC BY-SA
Gyrojet zbraně jsou dnes vzácnými sběratelskými kousky

Gyrojet je tišší než konvenční zbraně (při střelbě nepotřebujete ochranu sluchu) s maximální kapacitou 6 nábojů. Náboje mají tvar podobný 9 mm náboji, avšak jsou širší. Váží 15,6 gramů před a 13,6 gramů po výstřelu. Nábojnice je pak nejčastěji vyrobená z mědi. Co se týče síly, s jakou náboj zasáhne cíl – je prý srovnatelná se sílou revolveru ráže 357 Magnum, avšak náboj není tak pevný a po nárazu se snáze deformuje. Nicméně dokáže prorazit pancíř na vzdálenost 100 metrů.

Počáteční rychlost bezprostředně po výstřelu je okolo 23 m/s, po akceleraci je pak několikanásobně vyšší. (Při střelbě z konvenční pistole má náboj počáteční rychlost 76,8 m/s.) Náboje mají vcelku velkou sílu, jak je vidět i na přiloženém videu výše, avšak uvádí se, že na malou vzdálenost nejsou smrtící. Pokud byste uvažovali o zpoždění, které má tento typ nábojů mít, je při běžné střelbě nepostřehnutelné.

Univerzální zbraň využívá dva různé druhy nábojů

V osmnáctém století trpělo Britské královské námořnictvo zejména útoky pirátů v oblasti Východní Afriky a Somálska. Jako odpověď na nastalou situaci vynalezl a následně patentoval James Puckle zbraň, která je známá jako „raná automatická zbraň“. Název je předpokládatelný – Puckle gun. V patentu je zdůrazněno široké spektrum využití zbraně a její (na tu dobu) fascinující výkon.

iZdroj fotografie: Mike Peel / Creative Commons / CC BY-SA
Puckle gun byla určená zejména pro rychlé vypořádání se s piráty

Za 7 minut dokázala vystřelit 63 střel, což znamená 9 střel za minutu (S jinými konkurenčními zbraněmi šlo vystřelit 1, maximálně 2 střely za minutu). Puckle gun, která využívala tzv. Puckle rounds prošla testováním v roce 1717, přičemž do komerčního prodeje vstoupila roku 1721. Bohužel se našel pouze jeden zákazník, který si byl ochotný zbraň zakoupit (dá se předpokládat, že cena byla tehdy velmi vysoká). Byl jím britský vévoda John Montagu.

Celkově se však jedná o dobře vybalancovanou zbraň s 360° otočnou hlavní a „vychytaným“ mechanismem. Zajímavostí je, že zbraň mohla být vybavena 2 typy nábojů – kulatými a hranatými. Kulaté byly určené pro křesťanské protivníky (náboje byly považovány za humánní) a čtvercové pro Turky (měly ostré hrany, způsobovaly více škod a poranění a byly považovány za nehumánní – tedy za to, co si nekřesťané zasloužili.)

Náboje s nestandardním tvarem

Téměř ikonickými se staly tzv. náboje Dardick Tround, které mají trojúhelníkový tvar. Název „Tround“ vznikl spojením Triangular Round. Náboje byly vyvinuté počátkem 80. let firmou Dardick Corporation. Tround byly speciálně určené pro kulomet systému Dardick, jenž byl ve vývoji od raných 60. let. Disponoval otevřenou komorou, což umožňovalo vkládání nábojů do zbraně z boku. Náboje měly jednu střelu uprostřed nábojnice, ale vyráběly se i se třemi střelami (tzv. triplex) – jednou v každém vrcholu trojúhelníku.

iZdroj fotografie: Uživatel Ikessurplus / Creative Commons / CC BY
Střely zvané Lazy dog se shazovaly z letadel ve velkých výškách

Náboje Dardick Tround navíc umožňovaly uživateli zbraně nosit v jejím pouzdře až o 50 % více střeliva než v případě konvenčních zbraní. Jiným příkladem nestandardního tvaru střel jsou tzv. střely Lazy Dog. Na rozdíl od ostatních zmíněných neobsahují žádný náboj či výbušninu. Jedná se čistě o „kus kovu“. Střely Lazy Dog využívalo americké letectvo, které je na nepřítele shazovalo z velkých výšek z letadel. Při dopadu na zem pak byly schopné prorazit lehký pancíř.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články