Turecký FGM-148 Javelin: protitankový systém OMTAS ten americký dokonce v něčem překonává, ale stejně tak má jeden handicap

Turecko vyvinulo v posledních letech celou řadu velmi sofistikovaných zbraní, a proti tankům mohou jeho vojáci použít střelu s velmi dobrými parametry.

Turecká protitanková střela OTMAS i Zdroj fotografie: Roketsan
                   

Jednou z nejdůležitějších pěchotních zbraní současnosti jsou protitankové řízené střely. Ty totiž umožňují pěchotě, aby se vypořádala s obrněnými vozidly včetně těch nejsilnějších tanků, aniž by ji musely podporovat obrněnce vlastní. Protitankových zbraní existuje celá řada, ale jenom některé mají schopnost zničit i ty nejtěžší obrněnce, a přičemž zároveň nevyžadují, aby na ně obsluha neustále zaměřovala laser. Mezi takové patří i turecký systém OMTAS.

OMTAS potřebuje stojan nebo je na vozidle

Protitanková střela OMTAS by se dala označit za turecký ekvivalent známých amerických protitankových střel FGM-148 Javelin. V mnoha schopnostech se jim i podobá, ale jejím největším rozdílem je hmotnost. Zatímco americká zbraň o celkové váze 22,3 kilogramů je určena k odpálení z ramene vojáka, ta turecká je těžká 35 kg, uvádí MilitaryToday, a při odpalování je u ní počítáno se stojanem, případně bývá umístěna na nějakém vozidlu.

Střela OTMAS potřebuje při odpálení stojan iZdroj fotografie: Roketsan
Střela OMTAS potřebuje k odpálení stojan

Turecký OMTAS je totiž oproti FGM-148 Javelin znatelně větší. Jde o střelu ráže 160 mm, uvádí její výrobce Roketsan na svých internetových stránkách, a je 1,8 m dlouhá. Naopak americký protějšek má ráži 127 mm a délku 1,1 m. Obě střely ale mají podobný dosah, a to kolem 4 km, i když v případě odpálení z vozidla je u FGM-148 Javelin ještě o něco vyšší. V obou případech má zbraň tandemovou hlavici a dokáže prorazit pancíř všech existujících tanků. U OMTASu je navíc hlavice fragmentační a lze ho proto využít i proti pěchotě a nepancéřovaným cílům.

I turecká střela OMTAS útočí seshora

Janes uvádí, že je turecký OMTAS určený k útokům za každého počasí, a že střela dokáže zaútočit na cíl jak přímo, tak i vystoupat do výše, a poté na něj udeřit seshora. Druhou z možností má také FGM-148 Javelin. Zbraně využívají skutečnosti, že tanky nemají střešní pancíř silný, takže ho lze relativně snadno prorazit. Střely mají také infračervené navádění, takže si zapamatují cíl a navedou se na něj v módu „vystřel a zapomeň“, kdy obsluha může po odpálení buď přebíjet a hledat nový cíl, případně se přesunout na jiné místo.

Specifikem OMTAS je ale možnost použít mód „vystřel a updatuj“, kdy střelec může za pomoci datového spojení aktualizovat, nebo i změnit cíl, což FGM-148 Javelin nenabízí. Není pochyb, že se turecká protitanková zbraň řadí svými schopnostmi mezi světovou špičku a jejím jediným handicapem může být o něco vyšší hmotnost. Dvoučlenná obsluha by však neměla mít problém se s rozebraným systémem přesouvat, ačkoliv se OMTAS možná více hodí k připevnění na vozidla nebo k bránění nějakých statických pozic.

Střelba z tureckého protitankového systému OMTAS

Co si myslíte o turecké protitankové střele OMTAS?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články