Americké námořnictvo střílelo do vyřazené letadlové lodi dva týdny, stejně zůstala na hladině. Nová plavidla mají být ještě odolnější

Američané se před lety pokusili potopit jedno ze svých vyřazených plavidel. Nakonec nezbylo, než aby pomohli experti s demoličními náložemi.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Hlavní americkou námořní silou jsou letadlové lodě s jaderným pohonem. Představují velký plovoucí ostrov, na jehož palubě se nachází zhruba osmdesát bojových letounů. V případě jakéhokoli námořního konfliktu, v současnosti je představitelný jen s Čínou, by tato plavidla byla primárními cíli. Jak ale ukázaly předchozí zkoušky, nemusí to být vůbec jednoduché.

Zasáhnout je obtížné

Samozřejmě existuje způsob, jak letadlovou loď zničit. Je jím útok jadernou zbraní. Dá se ale předpokládat, že to je tak extrémní řešení, které by mohlo vyvolat celosvětový jaderný konflikt, že se k němu nikdo neuchýlí. Proto je pravděpodobnější, že by se jednalo o konvenční útok. Už zasáhnout manévrující letadlovou loď na vzdálenost stovek kilometrů je úkol obtížný, jakkoli je velká. Kolem má navíc obranu a elektronické rušení.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

I kdyby se třeba čínské námořnictvo trefilo, nemuselo by to nic znamenat. Ukazuje to pokus, který americké námořnictvo provedlo v roce 2005 poblíž mysu Hatteras v Atlantickém oceánu. Vzalo vyřazenou letadlovou loď třídy Kitty Hawk USS Amerika a použilo ji jako cíl. Dva týdny proto ní námořníci pálili rakety, shazovali bomb a použili torpéda. Trup lodi se držel na hladině. Potopit ji se povedlo až týmu se demoličními náložemi.

Moderní lodě jsou ještě vetší

Pokus měl sloužit k tomu, aby konstruktéři letadlových lodí měli představu o jejich odolnosti. Na základě získaných dat pak měli navrhnout, jak ještě zlepšit odolnost nových letadlových nosičů. USS Amerika se od nich navíc lišila. Byla spuštěna na vodu již v roce 1964, jde tedy o relativně starou konstrukci. Byla i menší, měla výtlak 83 tisíce tun. Nejnovější lodě třídy Gerald R. Ford mají přes 100 tisíc tun.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Každopádně riziko zasažení letadlové lodě existuje a námořnictvo se na něj musí připravovat. Potopení takového plavidla by bylo velkou finanční ztrátou a ohrozilo by především životy až šesti tisíc členů námořnictva, kteří na něm slouží. Ale díky její odolnosti i obraně složené z letadel, ponorek a doprovodných lodí, je zásah takové lodi velmi obtížný. Pro útočníka také smrtelně nebezpečný.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články