Proč vlastně vojáci stále používají brokovnice při přestřelce? Do výzbroje přišly před více než sto lety

Do výzbroje amerických ozbrojených sil přišly brokovnice před více než sto lety a mnoha situacích se osvědčily. Jako doplněk k útočným puškám je nasazují i další armády.

i Zdroj fotografie: USMC / Public Domain
                   

Ačkoli hlavní zbraní pěšáka je v současné době automatická puška a jako poboční zbraň většinou automatická pistole, bývají vojáci ozbrojeni i jinými zbraněmi. Jejich útočnou pušku v některých případech nahrazuje brokovnice, případně jejich hlavní zbraň doplňuje. Puška střílející broky je samozřejmě určena především k lovů ptáků či drobné zvěře, ale její vlastnosti ji mohou učinit užitečnou i v bojových podmínkách. Populární je především v americké armádě, ale ve výzbroji je téměř po celém světě.

Skvělý čistič zákopů

Výhodou zbraně je, že až na výjimky nestřílí pevný náboj, ale broky různé velikosti. Ty se rozprostřou do jakéhosi trychtýře a dokáží zasáhnout i více cílů najednou. Naopak nevýhodou je krátký efektivní dostřel. Jde zhruba o 30 metrů, u pevných střel necelých sto metrů. To ale americké armádě nevadilo, protože brokovnici vyhodnotila jako velmi účinnou pro boj v zákopech první světové války, který probíhal ve velmi krátké vzdálenosti. Vojáci tak dostali pumpovací brokovnice M1897 nebo M12, na které se dokonce dal nasadit bodák.

iZdroj fotografie: Uživatel Hmaag / Creative commons / CC0
Brokovnice M1897 a M12 s bodákem

Brokovnicím se i krátila hlaveň, aby se v těsných zákopech snadněji ovládaly. Německá armáda nebyla z jejich nasazení vůbec nadšená. Tvrdila dokonce, že brokovnice nejsou legitimní válečnou zbraní a vojáci, kteří jimi budou vyzbrojeni, mohou být popraveni. Američané ale měli jiný právní výklad. Faktem zůstává, že nebyl zaznamenán jediný případ popravy vojáka ozbrojeného brokovnicí ze strany císařské armády.

I v moderní době

iZdroj fotografie: Cpl. Patrick M. Johnson-Campbell / Public Domain
Námořní pěšáci s brokovnicemi Mossberg 500

I v době druhé světové války Američané brokovnice využili. Hlavně v Pacifiku při likvidaci japonských bunkrů a hliněných opevněné. Po válce poloautomatické brokovnice nasadili Britové ve válce v Malajsii pro boj v džungli. Americké ozbrojené síly pak ve válce ve Vietnamu, kde byly rozšířené především u některých speciálních jednotek. Námořní pěchota zase model M1912 využila k potlačování vězeňských nepokojů.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
Systém M26

Po konci studené války se brokovnice osvědčily při boji proti terorismu, protože operace často probíhají v zastavěných oblastech na krátkou vzdálenost. Americká námořní pěchota dnes má ve výzbroji brokovnice Mossberg 500 a poloautomatické M1014. Armáda pak první jmenovanou a systém M26. To je podvěsná brokovnice připevněná k automatické pušce M4. Brokovnice si pořídil i německý Bundeswehr, jehož speciální jednotky mají ve výzbroji Remington 870 Police Magnum.

Zdroj: TaskPurpose

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články