Brutální izraelská protitanková střela Spike LR prorazí až 1 200 mm RHAe, zničí tedy i jakýkoliv ruský tank; ve výzbroji je má i AČR

NÁZOR: Střely patří k nejvyšší světové špičce, která se zrodila po desetiletích konfliktů a z nich nasbíraných zkušeností. Vyznačují se silnou průrazností a mohou měnit cíl za letu.

Izraelská střela Spike LR i Zdroj fotografie: Eurospike
                   

Mezi širokou škálou protitankových zbraní jsou pochopitelně i takové, které patří svými schopnostmi mezi opravdovou světovou špičku. Mají přitom nejenom dlouhý dosah a obrovskou penetraci, ale dokáží se i sami velmi přesně navádět nebo útočit na slabá místa obrněnců. Mezi ně patří i izraelské protitankové střely Spike-LR, které lze odpalovat nejen ze země, ale i z obrněných vozidel nebo vrtulníků. Ve výzbroji je má i česká armáda.

Střely Spike LR používá řada armád

Zkušenosti z několika konfliktů se svými sousedy, v nichž hrály významnou úlohu i tanky, chtěla izraelská armáda silné protitankové zbraně. V roce 1981 proto navedla do výzbroje střelu Spike NLOS, jejímž následným vývojem vznikly i další varianty. Spike LR je používán od roku 2007 a v roce 2018 byla zavedena do výzbroje modernizovaná varianta Spike LR-II. Střely různých verzí jsou ve výzbroji několika desítek států.

Italští vojáci odpalují střelu Spike iZdroj fotografie: Italská armáda / Creative Commons / CC BY
Italští vojáci odpalují střelu Spike LR

Střela Spike LR-II má hmotnost 12,7 kg a její dosah je 5,5 km v případě odpálení ze země či vozidla, a kolem 10 km z vrtulníku. Má tandemovou hlavici se zvýšenou schopností poradit si i s reaktivní ochranou tanků, přičemž prorazí pancíř o síle až 1 200 milimetrů RHAe. Navíc umí provádět útoky seshora na slabý střešní pancíř, čímž se velmi podobá americké FGM-148 Javelin. Zvládne si tak například bez problému poradit s jakýmkoli ruským tankem – dokonce i s tím aktuálně nejlepším, tedy s T-90M Proryv 3, a dost možná i s T-14 Armata.

Spike LR se o zásah postará sama

Současné střely Spike LR / LR-II fungují jako „vystřel a zapomeň“, což znamená, že operátorovi stačí najít cíl, zamířit na něj a vystřelit, a hned poté se může stáhnout, protože střela se již navede na cíl sama. Spike LR-II disponuje pokročilým infračerveným hledačem s prvky umělé inteligence, která se stará o zásah. Je ale zároveň s odpalovacím zařízením spojena optickým kabelem, takže operátor přijímá obraz ze systémů střely, což mu umožňuje změnit cíl i za letu, případně odpálit střelu na cíl, který nevidí, a určit ho až během letu.

Když používají střely Spike LR pěšáci, musí k nim mít i stativ s odpalovací jednotkou, baterií a zaměřovačem o hmotnosti 12,8 kilogramů, což vyžaduje k pohodlné obsluze a transportu většinou 2 vojáky. Rakety bývají však velmi často umístěny na vozidlech, třeba česká armáda má jejich odpalovače na obrněných vozidlech Pandur II, a v budoucnu by měly být i na nových bojových vozidlech pěchoty CV90.

Střelba ze systému Spike

Kam byste schopnostmi zařadili izraelské střely Spike LR?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články