5 revolučních technologií, které navždy změnily vojenské konflikty

Po velkou část dějin byla právě válka tím hnacím motorem, který posouval technologický i vědecký výzkum stabilně dopředu a přinesl na svět řadu revolučních novinek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od dávných dob, kdy lidé brázdili válečná pole v sedlech koní a k boji používali převážně meče, luky a oštěpy, urazilo vojenské vybavení již velice dlouhou cestu. Obzvláště za poslední dvě staletí se pak technologický pokrok v oblasti vojenství posouval přinejmenším závratnou rychlostí. Přes jednoduché palné zbraně a první vojenské letouny se postupně překlenul až v pokroková stíhací letadla, bojové drony či laserem naváděné střely.  

Zákeřná ponorková válka  

Nenápadně útočící ponorky vybavené torpédy a raketami, jež dokázaly zůstat mimo dosah lodních radarů, znamenaly skutečnou revoluci v oblasti námořních bojů. K prvnímu úspěšnému útoku ponorky na válečnou loď došlo během americké občanské války. Ta trvala od roku 1861 do roku 1865.

(4/26/2006) The Ohio-class guided missile submarine USS Florida (SSGN 728) makes her way through Cumberland Sound to…

Zveřejnil(a) MilitaryPhotoDepot dne Úterý 26. července 2022

V únoru roku 1864 potopila konfederační ponorka CSS H. L. Hunley ve vodách Jižní Karolíny loď USS Housatonic. Útoky ponorek přicházely často bez varování a po dlouhé roky jim bylo téměř nemožné spolehlivě předcházet. Pro nepřátelské válečné i nákladní lodě pak tato plavidla představují nebezpečnou hrozbu i v dnešní době, a to i přes výrazný technologický pokrok v jejich detekci, která se stala hrozbou i pro pozemní cíle na celé planetě.

Bezpilotní letouny jako spolehliví pomocníci  

O skutečnosti, že se z dronů staly účinné a někdy až nenahraditelné zbraně, které mohou spolehlivě ovlivnit průběh táhnoucích se konfliktů, již asi nikdo příliš nepochybuje. Bezpilotní letouny umožňují vojákům nejen prozkoumání jinak těžko přístupných terénů, nýbrž také provádění bojových operací ze vzdálenosti až několik tisíc metrů od vlastní frontové linie.

Životy vojáků tak nejsou vystaveny zbytečnému nebezpečí a armáda je schopna výrazně omezit počet obětí v boji. V současné době jsou bezpilotní letouny ve výzbroji většiny vyspělých zemí, včetně Ruska a USA. O efektivitě bezpilotních letounů na bojišti pak svědčí především úspěchy ukrajinských ozbrojených sil. Ty dokázaly potenciál bojových dronů využít naplno. 

Nekonečná hrozba nukleárních zbraní  

Jaderné zbraně jsou bezpochyby dosud nejničivějšími prostředky, které kdy spatřily světlo světa. Síla nukleárních hlavic se odvíjí od jaderných reakcí, při nichž se uvolňuje obrovské množství energie. První jaderné zbraně, jinými slovy atomové bomby, vyvinuli fyzikové pracující na projektu s krycím jménem Manhattan.

Little Boy (Hiroshima Atomic Bomb) 1945.

Zveřejnil(a) Weird Retro dne Neděle 12. září 2010

Tento supertajný americký projekt byl spuštěn v období druhé světové války. V jeho čele stál syn německých migrantů, vědec Robert Oppenheimer. První a dosud jediné atomové bomby byly svrženy v srpnu 1945 na dvě japonská města; Hirošimu a Nagasaki. 

Letadlové počítače „Fly-by-wire“ 

Moderní systém označovaný jako „fly-by-wire“ nahrazuje konvenční systém ovládání letounů neboli ruční řízení letu elektronickým rozhraním. Elektronické rozhraní využívá k pohybu ovládacích prvků počítačem generované signály přenášené po drátech. Zavedení systémů „fly-by-wire“ v letadlech zvýšilo jednak přesnost počítačového navádění a jednak usnadnilo vlastní řízení letadel. 

Stíhací letouny s technologií stealth 

Moderní letouny stealth jsou vysoce účinné zbraňové systémy. Využívají řadu pokrokových technologií, které snižují odrazy letadel v rádiovém a infračerveném spektru. Díky malé efektivní radiolokační odrazné ploše, nízké hlučnosti i nesnadnému optickému sledování je zjistitelnost stealth letounů nepřátelskými systémy velmi nízká. Šance na úspěšný útok je tak mnohonásobně vyšší, zatímco riziko zachycení nepřátelskými radary, a tudíž i riziko sestřelení protiletadlovými systémy, je významně nižší.

F-35 Lightning II

Zveřejnil(a) Fighter Jets dne Sobota 9. května 2020

Trend letounů stealth je prosazován zejména na půdě amerického vojenského letectva. Na vývoji ovšem pracují i další země, například Velká Británie, Japonsko, Indie, Čína a v neposlední řadě také Rusko. To se však v oblasti vývoje modernějších letounů potýká již dlouhodobě s celou řadou problémů.

Jaké další technologie přispěly k vojenskému pokroku?

Zdroj: TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout