Video: zpomalený záběr vystřelených granátů z RPG-7 pochází přímo z helmy tankisty, na jehož stroj oba letěly, ale neuspěly

Ačkoliv jsou více než půlstoletí protitankové granátomety RPG-7 stále účinné, mají řadu omezení. Ani dva výstřely tak nemusí na tank stačit.

Protitankový granátomet RPG-7 i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Nejrozšířenější protitankovou zbraní na světě je bezesporu sovětský reaktivní protitankový granátomet RPG-7. Spatřit ho je možné snad v každém ozbrojeném konfliktu kdekoli na světě – díky snadné obsluze, relativně nízké ceně a poměrně solidní účinnosti si ho oblíbili nejenom vojáci, ale i různí povstalci. Video v tomto článku obsahuje unikátní zpomalené záběry přímo z bojové akce; je na něm vidět dvojice protitankových granátů, jak letí na tank.

První minul, druhý tank jenom poškodil

Záběry pochází z Ukrajiny a pořízeno bylo nejspíše kamerou na helmě jednoho člena osádky, jehož tank právě útočil na ruské postavení. Podařilo se mu přitom zachytit hned dva útoky z RPG-7 a na zpomalených záběrech jsou letící projektily jasně viditelné. První granát se do tanku netrefil, ale druhý už byl úspěšný, tedy částečně – obrněnec totiž nejspíše jenom poškodil, protože nadále fungoval, a přežila i osádka a s ní záznam střetu.

RPG-7 je poměrně staré konstrukce, vznikl již na konci 50. let 20. století, a do výzbroje byl zařazen v roce 1961. Jeho základem je odpalovací trubice o průměru 40 mm a délce 950 milimetrů. Má různé druhy zaměřování, a to včetně nočního nebo infračerveného. Do trubice je nabíjen reaktivní granát, který je vystřelen za pomoci střelného prachu, a asi po 10 m se pak zapne raketový pohon; odpalovací zařízení je použitelné opakovaně.

Rozmanité spektrum munice pro RPG-7

Výhodou granátometu je nejen jeho jednoduchost, ale i neuvěřitelná škála granátů, jakou do něj lze nabíjet. Existují klasické s kumulativní hlavicí, třeba PG-7VL s průbojností pancíře o síle až 500 mm RHAe a efektivním dosahem přes 300 m, ale vojáci používají i fragmentační granáty, které se v cíli rozletí do mraku střepin nebezpečných pro nekrytou pěchotu. Dalším typem jsou třeba termobarické hlavice účinné proti bunkrům a vojákům schovaným v domech.

Voják s granátometem RPG-7

Video přímo z akce: ukrajinští vojáci útočí pomocí termobarických granátů z protitankového RPG-7 na ruskou opevněnou jednotku

Granát použitý ve videu je podle tvaru nejspíše tandemový PG-7VR nebo nějaký podobný typ. Vyznačuje se typickým prodloužením ve špičce, v níž je druhá hlavice. Navržen je tak, aby si poradil s reaktivním pancéřováním, tedy minimálně se staršími typy jako je Kontakt-1. Hlavice ve špici exploduje jako první, čímž odpálí blok reaktivního pancíře, a udělá tím hlavní hlavici cestu k pancíři tanku. V tomto případě to ale dle všeho nezafungovalo.

Ukrajinští vojáci trénují s protitankovým granátometem RPG-7

Jak účinnou zbraní je dnes granátomet RPG-7?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články