Nová modernější verze ruské karabiny má jméno AK-12: už se nemá zasekávat při boji jako její předchůdci, pár chyb jí ale zůstalo

Ruská puška AK-12 sloužila přednostně nejlepším jednotkám, ale trpěla řadou nedostatků. Těmi zásadními už by ale nová verze trpět neměla a vojáci tak nezůstanou bezbranní.

Kalašnikov AK-12, verze 2023 i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Ruské federace
                   

Nejnovější model ruské útočné pušky Kalašnikov označovaný jako AK-12 by měl být konečně zbaven některých zásadních chyb, na něž si stěžovali vojáci hlavně na základě praktických zkušeností z bojů na Ukrajině. Zbraň je sice ve výzbroji ruských jednotek ve velmi malých počtech, ale k dispozici ji mívají hlavně ty nejlepší útvary, třeba výsadkáři. Ti ale v ozbrojených konfliktech zjistili, že se puška může kdykoliv zablokovat.

Přepnout rychle režim střelby byl problém

Hlavním potíží uživatelů byla pojistka a volič střelby.: když je chtěli přepnout rychle ze zajištěné polohy do možnosti palby, mohli tím zbraň zablokovat a zůstat bezbranní. Nová, již třetí verze této útočné pušky vyráběná od začátku roku 2023, by ale měla mít problém vyřešený, takže vojákům prý už podobná událost nehrozí. Na pušce ale uživatelé najdou i další změny, například úsťové zařízení umožňující rychlé namontování tlumiče. Jiná jsou i mířidla a střelec má nově k dispozici pažbu s vertikálně nastavitelnou lícnicí.

Čemu se ale mohli inženýři ještě věnovat, je samotná konstrukce, neboť ji nelze úplně snadno čistit, což je ostatně nedostatek již od roku 2010, kdy koncern Kalašnikov s výrobou nové útočné pušky začal. Po sérii státních zkoušek v následujících letech ale nebylo jasné, zda se nový model ujme, i když výrobce některé závady odstranil. Největším protiargumentem byla skutečnost, že má ruská armáda na skladech velké množství starších, ale spolehlivých AK-74, z nichž nakonec AK-12 vychází. Ozbrojené síly však nakonec na novou zbraň v roce 2018 kývly.

Kalašnikov AK-12 má dvě různé ráže

Existují hned dva základní typy pušky: ten první je označován jako AK-12 a druhý pak AK-15, přičemž se liší používaným střelivem. Zatímco první ze zmíněných využívá náboje 5,54×39 milimetru, což je standardní ráže ruské armády používaná v nejpočetnějších zbraních AK-74, druhá má k dispozici střelivo 7,62×39 milimetru. Tedy náboje používané třeba v AK-47 nebo československém Sa vz. 58. Existují však i podvarianty komorované na střelivo používané v zemích NATO.

Prázdná puška AK-12 má hmotnost 3,5 kilogramů a s rozloženou pažbou je 922 milimetrů dlouhá. Standardně do ní jsou určeny zásobníky na 30 nábojů, ale existují i se 45, 60 nebo 90 náboji. Kadence střelby AK-12 je 700 ran za minutu a efektivní dostřel má 440 metrů. Zbraň má pevná mířidla, ale díky liště Picatinny na ni lze namontovat přídavná zařízení, třeba jako kolimátory.

Odborníci odhadují, že na začátku války s Ukrajinou měla ruská armáda ve výzbroji řádově desítky tisíc AK-12, nějaké se ale podařilo ukrajinské armádě ukořistit a používají je jednotky územní obrany. Další pušky jsou v omezených počtech ve výzbroji Kazachstánu, Běloruska nebo Arménie. Asi nejexotičtějším uživatelem zbraně jsou ozbrojené síly Kataru, pušky AK-12 poprvé ukázaly během přehlídky v roce 2018.

Jak hodnotíte technické problémy starších verzí?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články