Video: munice SMArt 155 umí „projet“ nejmodernějším ruským tankem T-90 jako nůž máslem i dobře trefit náboje uložené v nabíječi

Západní houfnice mohou ničit tanky z více než 30kilometrové dálky za pomoci chytré munice. Její zásah je přitom de facto vždy jistý a pro cíl devastující.

Chytrá protitanková munice BONUS 155 i Zdroj fotografie: Uživatel Swadim / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ještě donedávna byly houfnice schopné ničit silně obrněné cíle na dlouhé vzdálenosti jenom nepřímou palbou, takže se musely spoléhat, že se vystřelený projektil do tanku trefí, případně dopadne do jeho blízkosti, k čemuž bylo obvykle zapotřebí vypálit mnoho ran. Situaci ale změnila chytrá protitanková munice, která se dokáže na svůj cíl navést sama. Třeba protitankové munici SMArt 155 nebo 155 BONUS tak osádky tanků takřka nemají šanci uniknout – jakmile je teda vystřelena do oblasti, kde se nachází obrněnec, je jeho osud „nakloněn“.

Chytrá munice nahradila kazetovou

Trefit se do malého cíle jako je tank na vzdálenost přesahující 30 kilometrů (právě to je dnes běžný dosah dělostřeleckých zbraní) je pro klasickou houfnici v podstatě nemožné. Pro vyšší úspěšnost byla v minulosti používána protitanková kazetová munice, ale tu řada států zakázala. Němečtí konstruktéři na to reagovali vývojem speciální chytré munice SMArt 155, švédsko-francouzští zase 155 BONUS. Obě fungují na podobném principu, a video v tomto článku ukazuje, jak jsou nebezpečné i pro moderní tank T-90M Poryv-3.

Dělostřelcům vyzbrojených některou ze zmíněných munic (určeny jsou pro všechny standardní západní houfnice) stačí jenom vědět, v jaké oblasti se tank nachází. S tím jim často pomohou drony, stalo se tak i v tomto videu, kdy kamera letounu také útok zachytila. Poté jim stačí projektil odpálit na zadané souřadnice a o vše ostatní se munice postará sama. Je naprogramovaná tak, aby si cíl v oblast našla, a pak na něj zaútočila výbuchem tvarovanou penetrační hlavicí, kterou nedokáže zastavit ani reaktivní pancíř; na tank navíc útočí shora.

Hledání pomocí radaru nebo LiDARu

V obou municích je projektil ze 2 částí, přičemž se nad cílem rozdělí a každá po něm pátrá samostatně. Jeden náboj tak dokáže zničit i dva cíle. SMArt 155 se k zemi snáší na padáčku, BONUS 155 na speciálních křidélkách. První systém v sobě má zabudovaný infračervený senzor s radarem, druhý pak infračervený senzor s LiDARem. Oba dokáží rozpoznat obrněné cíle a navést projektil přesně nad ně a v optimální výšce ho odpálit. Šance ukrýt se před takovým systémem je malá, někdy ale dokáží částečně pomoci speciální krycí plachty.

Speciální německá munice SMArt 155 je kladivem na tanky. Vystřelována je ze západních kanónových houfnic

Na videu je vidět odpálení tvarovaného projektilu několik desítek metrů nad tankem – střechou T-90M projel bez jakéhokoliv problému. Z obrněnce pak téměř okamžitě vyšlehly plameny způsobené vznícením munice uložené v karuselovém nabíječi, což je kritická konstrukční slabina sovětských a ruských typů tanků. Takový zásah většinou končí smrtí celé osádky, i když na videu se jednomu zraněnému členovi nejspíše podařilo uniknout.

Útok chytrou dělostřeleckou municí na tank T-90M

Jak se bránit proti chytré protitankové munici?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články