Tchaj-wan se v době pandemie bojí Číny, chystá zabijáka čínských tanků

Čínské mocenské ambice nenechávají chladnými nejen Spojené státy, Evropskou unii a Rusko, ale také sousedy nastupující supervelmoci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V ohrožení se pochopitelně cítí také ostrovní stát Tchaj-wan, který řada Číňanů stále ještě pokládá za své území. Tchajwanci se obávají zejména čínských obojživelných tanků, které jsou trochu nepochopitelně rozmístěné také na východním pobřeží Číny. Z těchto základen by však mohly být přepraveny právě na ostrov se zhruba pětadvaceti miliony obyvatel.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Tchaj-wan má obavy

Zabiják čínských tanků

Ostrovní poloha Tchaj-wanu s sebou však přináší také jisté strategické výhody, které si Tchajwanci velmi dobře uvědomují. Tchajwanský průliv, který se mezi oběma státy rozkládá, je ve svém nejužším bodě zhruba 160 kilometrů široký a dává tak šanci zaregistrovat případný útok v předstihu. Ne že by se dala nějaká čínská ofenziva očekávat v nejbližších dnech a týdnech, ale je třeba brát v potaz, že se stále ještě jedná o nedemokratický stát, ve kterém se k moci může propracovat i někdo s militantními postoji a ambicemi.

Tchajwanci proto vyvíjejí nového obrněnce s protitankovými zbraněmi, který má být schopen efektivně čelit čínským pásovým vozidlům, a to bez ohledu na to, zda se blíží po vodě nebo po souši. Tento zabiják tanků má být vyzbrojen:

  • Drážkovaným kanonem ráže 105 mm
  • Těžkým kulomet ráže 12,7 mm
  • Kulometem ráže 7,62 mm
iZdroj fotografie: Pixabay.com
Nové vybavení jako možná obrana

Nezvykle rychlý vývoj

Nové tchajwanské obrněné vozidlo má být zkompletováno a připraveno k ostrému nasazení do roku 2023, což je nezvykle krátká doba. Tchaj-wan se však podle oficiálních informací rozhodl některé součástky a technologie nakupovat od dodavatelů, čímž se vývoj a testování výrazně zkrátí. Vzhledem k tomu, v jakém spěchu Tchajwanci zbrojí, nicméně se objevují otázky, zda jejich vláda a generalita nezískaly nějaké znepokojivé informace z čínského velitelství.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články