Tchaj-wan se v době pandemie bojí Číny, chystá zabijáka čínských tanků

Čínské mocenské ambice nenechávají chladnými nejen Spojené státy, Evropskou unii a Rusko, ale také sousedy nastupující supervelmoci.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V ohrožení se pochopitelně cítí také ostrovní stát Tchaj-wan, který řada Číňanů stále ještě pokládá za své území. Tchajwanci se obávají zejména čínských obojživelných tanků, které jsou trochu nepochopitelně rozmístěné také na východním pobřeží Číny. Z těchto základen by však mohly být přepraveny právě na ostrov se zhruba pětadvaceti miliony obyvatel.
iZdroj fotografie: Pixabay.com

Tchaj-wan má obavy

Zabiják čínských tanků

Ostrovní poloha Tchaj-wanu s sebou však přináší také jisté strategické výhody, které si Tchajwanci velmi dobře uvědomují. Tchajwanský průliv, který se mezi oběma státy rozkládá, je ve svém nejužším bodě zhruba 160 kilometrů široký a dává tak šanci zaregistrovat případný útok v předstihu. Ne že by se dala nějaká čínská ofenziva očekávat v nejbližších dnech a týdnech, ale je třeba brát v potaz, že se stále ještě jedná o nedemokratický stát, ve kterém se k moci může propracovat i někdo s militantními postoji a ambicemi.

Tchajwanci proto vyvíjejí nového obrněnce s protitankovými zbraněmi, který má být schopen efektivně čelit čínským pásovým vozidlům, a to bez ohledu na to, zda se blíží po vodě nebo po souši. Tento zabiják tanků má být vyzbrojen:

  • Drážkovaným kanonem ráže 105 mm
  • Těžkým kulomet ráže 12,7 mm
  • Kulometem ráže 7,62 mm

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Nové vybavení jako možná obrana

Nezvykle rychlý vývoj

Nové tchajwanské obrněné vozidlo má být zkompletováno a připraveno k ostrému nasazení do roku 2023, což je nezvykle krátká doba. Tchaj-wan se však podle oficiálních informací rozhodl některé součástky a technologie nakupovat od dodavatelů, čímž se vývoj a testování výrazně zkrátí. Vzhledem k tomu, v jakém spěchu Tchajwanci zbrojí, nicméně se objevují otázky, zda jejich vláda a generalita nezískaly nějaké znepokojivé informace z čínského velitelství.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (78%) 277 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Pandemie na ústupu. Vojtěch chce zrušit další očkovací centra, praktici před tím varují
VědaŽivě.cz
Štěňata jsou již od narození připravena na kontakt s člověkem. Jak s nimi správně komunikovat, aby nám rozuměla?
JakZdravě.cz
Jak kávu správně pít, aby měla co největší a nejdelší účinek aneb Proč vás káva uspává
adbz.cz
Stop komárům a octomilkám jednou provždy. Osvědčený způsob restauratérů, jak se jich zbavit snadno a trvale