Ukrajina vyvinula automatickou věž s umělou inteligencí, která si na bojišti sama najde cíl a sestřelí ho i na 500+ metrů. Navíc je levná

NÁZOR: Umělá inteligence může být cestou, jak ochránit nějaký prostor před nepřítelem. Zatím se bude v praxi učit, naději má ale obrovskou.

Věžový kulomet Nordenfelt i Zdroj fotografie: Ethan Doyle White / Creative Commons / CC BY-SA
                   

(ilustrativní obrázek)

Zatímco dříve to bylo záležitostí sci-fi, dnes je reálné, že už nějakou pozici nemusí bránit pouze lidé. Existují k tomu různé systémy, jejichž největším problémem je, aby dokázaly rozlišit přátelské a nepřátelské osoby, a nespustily palbu do vlastních řad. Jedno z takových zařízení se přitom může brzy objevit i na frontě ve válce na Ukrajině. Aktuálně ho testuje ukrajinská národní garda, a pokud se osvědčí, mohlo by vojákům velice pomoci.

Obranná věž má zvládat lidi i drony

Způsobem, jak zabezpečit nějakou pozici, je postavit do výhodné polohy automatickou zbraň se zaměřováním. V současné době není problém různými detektory odhalit pohybující se osoby ani techniku, a zbraně na ně zaměřit – to ostatně zvládá i systém sestavený ukrajinskou společností devDroid. Portál Defence-Blog uvedl, že byl navržen pro rychlou a přesnou detekci a likvidaci nepřátelských bojovníků pomocí umělé inteligence, a poradit by si měl i s drony.

Má se jednat o jakousi bojovou dálkově ovládanou věž vybavenou kulometem, i když existují i zobrazení s útočnou puškou. Zveřejněné fotografie ukazují, že je zbraň umístěna na 6 nohách, které se po dvojicích sbíhají do 3 podpěr. Tato konstrukce má pravděpodobně zajistit dobrou stabilitu a možnost umístit systém do jakéhokoli terénu, neboť je jasné, že se při střelbě bude muset vypořádat se zpětným rázem zbraně. Dosah má být potom přes 500 metrů.

Zatím může střelbu spustit až člověk

Systém by měl nejenom zvládat zaměřit nepřátelské osoby a techniku, ale umělá inteligence údajně rozpozná přítele a nepřítele. TheDefensePost uvedl, že po detekování cíle se zbraň věže zvedne 30 centimetrů nad zákop, v němž je systém schovaný – umístit ho lze do až 80 cm hlubokého zákopu. A i když umí detekovat nepřátelské jednotky, nebude na ně prozatím pálit sám od sebe – naopak dá v takový okamžik signál lidskému operátorovi, a až ten musí vydat souhlas, aby zbraň začala střílet. Až bude „zaučená“, bude možná zcela samostatná.

Ukrajinský robot 17

Improvizace v akci: Ukrajinci sestrojili protitankového robota, který zničí cíl a rychle se ztratí. Připomíná traktor, ale je mimořádně účinný

Hmotnost systému je 35 kilogramů, v případě umístění na vozidlo pak 110 kilogramů, a jeho cena vychází na necelých 200 tisíc korun. Konstruktéři předpokládají, že by se mohl stát významným pomocníkem při obraně pozic a zároveň chránit životy ukrajinských vojáků. Dokázal by například zachytit útok menší jednotky bez toho, aniž by se museli bránicí vojáci vystavovat nepřátelské palbě, případně by mohl zachytit první vlnu útoku a jednotce tak poskytnout čas k zaujetí pozic a přípravě obrany. Později by snad věž sloužila i při útocích.

Ukrajinská bojová věž s umělou inteligencí

Jak se díváte na nasazení umělé inteligence ve válce, a konkrétně pak na takovou věž?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články