Ukrajinská protidronová puška KVSG-6 má účinnost až na 3,5 kilometru. Je jednoduchá na obsluhu a s futuristickým vzhledem

Používání dronů v ozbrojených konfliktech je stále častější, proto je nutná i obrana proti nim. Dají se zničit, ale to nemusí být vždy to nejlepší řešení.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo vnitra Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
                   

Ukrajinští vojáci mohou být na frontové linii v bojích s ruskou armádou spatřeni s futuristicky vypadajícími zbraněmi, které působí jako z vědeckofantastického filmu. Jde sice o zbraně, ale nejsou určeny k zabíjení. Jedná se o produkt domácí společnosti založené Andrijem Znajčenkem pod názvem Kvertus Technology a jde o elektronickou zbraň proti dronům. Její označení je KVSG-6 a ve výzbroji ukrajinských ozbrojených sil jich je už kolem 80.

Drony ve válce nasazují obě strany

Znajčenko začal přemýšlet o vývoji rušících zařízení proti dronům již v roce 2014. Podařilo se mu pak procestovat například Čínu a poznat tamní firmy, které něco podobného již vyráběly. V lednu 2017 s tím sám začal doma. Jeho společnost postupně vyvinula čtyři modely tzv. protidronových pušek, lišících se především rozsahem a délkou frekvencí, jež používají k rušení signálů dronů. Nejznámější a dnes nejpoužívanější je KSVG-6.

Společnost začala toto zařízení, pro zjednodušení nazývané puška proti dronům, vyrábět na začátku tohoto roku po vývoji, který trval téměř pět let, a vlastně se trefila do toho, co je zapotřebí. Protože po 24. únoru, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, začaly obě strany drony v masivní míře používat. Ačkoli o ruských dronech, především průzkumných dělostřeleckých kvadroptérách s videokamerami, se tak moc jako o těch ukrajinských nemluví, neznamená to, že by nad bojišti nelétaly. Naopak.

Většinou nejsou určeny k útoku, ale průzkumu. Vzhledem k přesile ruského dělostřelectva, které je používá zvláště ke zjištění pozice cílů, není divu, že vzbuzují obavy. Na likvidaci dronů existuje mnoho způsobů od jejich sestřelení přes odchycení dravým ptákem po lapení do sítě. Kvertus Technology se zaměřil na komunikační radiosignály, jež bezpilotní letoun potřebuje k tomu, aby ho obsluha mohla ovládat, a jejichž prostřednictvím vysílá například video ze snímání cílů na zemi.

Je vyvíjena mobilní verze KVSG-6

Stejnou cestou získává dron za letu i údaje nutné ke své navigaci. Firma Kvertus se rozhodla jít cestou rušení signálů mezi obsluhou a dronem, ale i signálů GPS nebo GLONASS. Puška, která vzhledem připomíná zbraně z vědeckofantastických filmů a seriálů, dokáže nyní přerušit spojení mezi pilotem a dronem zatím na vzdálenost až 0,5 kilometru.

Vyvíjí ale větší a mobilní verzi, která v kombinaci s radarem bude schopna zablokovat dron i na vzdálenost 7–10 kilometrů. Takto napadený dron se díky tomu stane neovladatelným a je nucen přistát či neovladatelně odletět například po větru mimo prostor svého nasazení, aniž by s tím mohl nepřátelský operátor cokoli dělat. Při použití zbraně se napadený dron nezničí.

Podobných systémů na likvidaci dronů existuje ve světě více, daly se i koupit na internetu. Většinou využívají mikrovlny nebo lasery, KVSG-6 používá radiový signál. Její nesmírnou výhodou je jednoduchost použití. Stačí namířit směrem na letící dron a zbraň aktivovat. Jde to udělat i za stresové bojové situace. Jednoduchost a rychlost ovládání a dosah u posledních modernizovaných verzí údajně až 3,5 kilometru – to jsou hodnoty, se kterou se většina konkurenčních systémů nemůže chlubit.

Zbraň nepatří k těm nejlevnějším

Protidronová zbraň má hmotnost šest kilogramů, dá se tedy i velmi snadno přenášet. Umístěna je v plastovém pouzdru, které má nepravidelný deskovitý tvar o tlouštce přibližně 10–15 cm, s rukojetí s jednoduchým tlačítkem zapnuto/vypnuto na zadní straně. V zadní části je umístěné elektronické zařízení pušky, hlavně speciální mikročipy a radiové generátory. Baterie je v samostatně odnímatelném pouzdru pod zadní elektronickou částí. Životnost baterie je 30 minut, ale dá se jednoduše měnit a dobíjet.

Největší částí je kryt (až 2/3 z celkové velikosti) v přední části, pod kterým jsou umístěny antény směrově vysílající rušivý signál. Úhel, pod nímž jsou z antén vyzařovány signály proti dronu, je přibližně 30 stupňů, což velmi usnadňuje míření. Drobnou nevýhodou je poměrně vysoká cena, která činí 12 tisíc dolarů (289 tisíc korun). Ale před zahájením bojů stála 15 tisíc dolarů. Dnes ji výrobce prodává podle svého prohlášení prakticky za výrobní náklady, mzdové náklady a náklady pronájmu prostor, kde se tyto „pušky“ montují.

Podobné zbraně se dají pořídit i za polovinu ceny. Ale mají menší dosah a jejich obsluha může být složitější. Protidronovou pušku kupují ozbrojeným silám převážně dobrovolnické organizace, které se na ni často skládají. Před válkou jich firma vyráběla maximálně 15 kusů měsíčně, dnes je schopna jich zhotovit až pět kusů denně. Proto jich armáda dostala již kolem 80 a firma má objednávky na další stovku.

Vojáci si zbraň údajně pochvalují. Nejen kvůli tomu, že je chrání před drony, ale že jim dokonce často umožní nepoškozený nepřátelský ruský dron zajmout. Mohou se tak dozvědět, o co přesně se nepřítel nad jejich hlavami zajímal, protože není problém pak přečíst všechna data z paměti dronu, včetně pořízených fotografií a videí. Také se stává, že ukořistěný dron Ukrajinci nakonec i upraví a začnou ho sami používat proti Rusům.

Jaké zbraně proti dronům jsou podle vás nejúčinnější?

Zdroj: BulgarianMilitary, DroneDJ

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články