Ukrajinská UAR-15, další z klonů legendární americké pušky AR-15, na frontě postupně nahrazuje zastaralý sovětský kalašnikov

Americká puška AR-15 je pro svou univerzálnost velmi oblíbenou zbraní. Zejména proto, že její modifikace je opravdu jednoduchá.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defence Ukraine / Public domain
                   

V roce 2018 získala ukrajinská společnost Zbroyar licenci na výrobu zbraní UAR-15, jež vycházejí z konstrukce celosvětově rozšířených karabin (krátkých pušek) AR-15 a AR-10 americké společnosti Daniel Defense, tedy zbrojovky známé dodávkami komponentů Americkému velitelství pro speciální operace (SOCOM). Ukrajinské ozbrojené síly postupně přezbrojují, přičemž právě UAR-15 pomáhají nepatrně urychlit zdlouhavý proces přezbrojení v souladu se standardy NATO.  

Zbraně ukrajinských specialistů  

Americká společnost Daniel Defense spolupracuje s ukrajinským zbrojním trhem už dlouhodobě, ačkoli před válkou byla řada komponentů dodávaných touto společností postupně nahrazena součástkami domácích zbrojovek. Zejména výroba klíčových součástí, jako jsou například hlavně a spouště, se přesunula na domácí půdu. I když zrovna v případě UAR-15 to neplatí.   

Výrobky společnosti Zbroyar vstoupily na zbrojní trh pod značkou UKROP, přičemž karabiny UAR-15 dodávala zbrojovka ozbrojeným silám Ukrajiny od roku 2020. Jedná se o verzi pušek Z-15 přizpůsobenou požadavkům ukrajinských složek. Hlavně i spouště jsou nadále dodávány americkou společností Daniel Defense, a to jednak pro verzi automatické palné zbraně a jednak pro verzi jednoranné střelné zbraně.

Zveřejnil(a) Західне територіальне управління Національної гвардії України dne Pondělí 11. října 2021

Karabina UAR-15 je konstruována podle vzoru legendárních zbraní AR-15. Jedná se o jednu z nejnovějších inkarnací této pušky, disponující řadou sofistikovaných ergonomických vylepšení, která zvyšují jak spolehlivost, tak i samotnou funkčnost krátké zbraně. UAR-15 tak uživateli nabízí například nastavitelný plynový systém, zvětšenou rukojeť nabíjecí páky či kyvné uzamčení doplněné o zamykací systém KeyMod.  

Po celé délce rukojeti a komory závěru pak najdeme taktickou lištu Picatinny, určenou k montáži optických zaměřovačů či jiného příslušenství. Zbraň rovněž disponuje mechanickými mířidly pro zamíření na určený cíl. Standardní výbavou jsou pak extrémně odolná mířidla Aimpoint CompM4. Zásobníky jsou standardní plastové. Velká většina UAR-15 je dodávána rovnou s tlumičem, neboť zbraň využívají především speciální jednotky ukrajinské Národní gardy, speciální policejní jednotka Kord či útvar rychlého nasazení ukrajinské pohraniční stráže.  

Karabina jako náhrada za kalašnikov

Díky modernímu konceptuálnímu řešení UAR-15 dosahují ukrajinské ozbrojené síly i po krátkém výcviku daleko lepších výsledků nežli s dosud standardními puškami kalašnikov. V nejbližších letech by měla nová karabina zastaralé sovětské zbraně kompletně nahradit. Se zbraní jsou velmi spokojeni i samotní vojáci, včetně zkušených instruktorů, kteří si pochvalují zejména fakt, že se UAR-15 ve standardní konfiguraci vyrovná i modernizovaným verzím útočné pušky AK-74. 

Je třeba zmínit, že americká AR-15 je pro svou univerzálnost velmi oblíbenou zbraní. A to zejména proto, že její modifikace je opravdu jednoduchá. Poskytuje totiž dost prostoru pro instalaci dalšího vybavení a jednotlivé komponenty se dají měnit víceméně dle libosti. Díky tomu nabízí opravdu široké pole využití. Například v roce 2021 byl ukrajinské pohraniční stráži dodán samopal SMG-15, což je konverze UAR-15 o ráži 9 mm. Zbraň je přitom téměř identická s kratší karabinou. Jen tak mimochodem, SMG-15 prošla velmi náročnými testy a svou odolnost prokázala i při -50 °C.  

Jak již bylo zmíněno výše, sériová výroba karabin UAR-15 byla zahájena v roce 2020. Intenzivní dodávky určené ukrajinské armádě pak byly zaznamenány ještě v témže roce. Momentálně však nejsou k dispozici informace o tom, kolik zbraní přesně obdržely ukrajinské ozbrojené složky ještě před zahájením únorové invaze.  

Avšak za zmínku jistě stojí, že Ukrajina momentálně dostává i značné množství zbraní od svých západních spojenců, přičemž právě dodávky západních zbraní pomohou urychlit změnu zbrojních standardů Ukrajiny. A to zejména proto, že se ukrajinské zbrojovky musely rychle přizpůsobit výrobě munice odpovídající standardům NATO, tedy 5,56 mm a 7,62 mm. 

Jaké jsou podle vás největší přednosti ukrajinské UAR-15?

Zdroj: SpetsTechnoExport, BulgarianMilitary

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články