Video přímo z akce: ukrajinští vojáci útočí pomocí termobarických granátů z protitankového RPG-7 na ruskou opevněnou jednotku

Bulharské termobarické granáty mění slavný sovětský protitankový granátomet RPG-7 na účinnou zbraň proti pěšákům v bunkrech. Ukrajinci ukázali, jak ji využívají.

Voják s granátometem RPG-7 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Styl současné války na Ukrajině je spíše zákopový, vojáci se schovávají v okopech, bunkrech, budovách i jejich ruinách. Pro útočníky je velmi obtížné proti takovým pozicím bojovat; využívají proto speciální zbraně, například termobarickou munici. Existují přitom neuvěřitelně ničivé pumy nebo rakety, ale stejně tak přenosné varianty, které s sebou mohou vojáci „vláčet“ kamkoliv. V termobarickou zbraň se může proměnit i granátomět RPG-7 s bulharskou hlavicí RTB-7MA, jak ukázali Ukrajinci.

RPG-7 je hlavně proti obrněným cílům

Granátomety RPG-7 pocházejí ze Sovětského svazu a jsou ve výzbroji již od roku 1961. Jde primárně o protitankovou zbraň, která se díky své jednoduchosti a snadnému užívání rozšířila téměř do celého světa. Dodnes ji používají desítky armád, ale je oblíbená i u různých povstalců. Lze ji totiž používat opakovaně – do odpalovače stačí zasunout jen nový granát s hnací náplní. Později vznikly kromě klasických kumulativních granátů také explozivní, a v roce 1988 v SSSR vyvinuli i termobarickou verzi.

A právě termobarickou hlavici, ale tentokrát již bulharskou, protože zbrojovky v této zemi stále produkují mnoho munice pro sovětské zbraně, používají i ukrajinští vojáci. Ve videu na sociálních sítích je vidět, že mají na svých RPG-7 bulharské hlavice RTB-7MA. Podle všeho s nimi střílí na opevněné ruské vojáky v oblasti nějaké vesnice, v jednom případě je vidět i klasický hořící oblak vytvořený termobarickou hlavicí.

Termobarické zbraně se od klasických liší, neobsahují totiž klasickou výbušninu, ale zejména hořlavinu. Ta se v místě dopadu povětšinou malým výbuchem rozptýlí a následně vzplane. Hořící mrak nejenom vše spálí, ale dojde také k vytvoření podtlaku, který roztrhá lidské orgány na kusy. Účinek je silnější v uzavřených nebo polouzavřených prostorech, proto je tato munice často používaná proti opevněným pozicím. Existují i hlavice, které nejprve prorazí cestu dovnitř nějakého bunkru a teprve poté v nich exploduje termobarická část.

Termobarický granát z RPG-7 uletí i kilometr

Výrobce RTB-7MA, tedy bulharská firma Arsenal, udává, že mají její termobarické granáty i s hnací náplní hmotnost 4,6 kilogramů. S přesným mířením mají být schopny zasáhnout cíl na vzdálenost 200 metrů, bez přesného míření pak obloukem doletí až do vzdálenosti 1 200 metrů. Kromě pěchoty v okopech, bunkrech, domech či jeskyních, může hlavice zneškodnit i lehce pancéřované vozidlo. Ukrajinští vojáci se snaží na videu mířit, lze tedy předpokládat, že jsou ruští protivníci blízko.

Použití termobarických zbraní, hlavně silných pum a raket, je velmi kontroverzní, existovaly i snahy o jejich zákaz. Použití v zastavěné oblasti, kde jsou civilisté, je podle výkladů mnoha právníků válečný zločin. Přesto mnohé státy termobarické zbraně mají a používají je, a to alespoň formou přenosných raketometů. I do českého reaktivního granátometu RPG-75 existují kromě kumulativní hlavice také termobarické. Naše země přitom RPG-75 na Ukrajinu rovněž poslala, ale otázkou je, s jakým typem hlavic.

Ukrajinští vojáci používají bulharskou termobarickou munici na RPG-7

Schvalujete granátomety s termobarickou hlavicí?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru