Ukrajinští vojáci získali kapitální úlovek. Část nejmodernějšího ruského systému elektronického boje Krasucha 4

Systém by měl být schopen rušit opěvovaný americký AWACS, vysílat silné vlny poškozující elektroniku a také má mít schopnost vyřadit satelity na nízké oběžné dráze.

Ruský systém Krasucha-4 i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V ruském generálním štábu muselo nejspíše při jedné z událostí na ukrajinském bojišti zavládnut zděšení. Vyvolat by ho měl zisk na první pohled nijak zajímavého úlovku ukrajinských vojáků, kteří objevili podivně vyhlížející kontejner. Naopak Ukrajincům a jejich západním spojencům muselo poskočit srdce radostí. Vyklubala se z něho část moderního ruského systému elektronického boje Krasucha-4.

Ruší radary, AWACS i družice

Jde doslova o trefu do černého. Komplety Krasucha jsou určeny k tomu, aby rušily detekční systémy nepřítele, jako jsou radary a další. Konkrétně Kracucha-4 by měl být schopen rušit moderní systémy AWACS, případně další radarové prostředky, které mohou být umístěny na letounech a dronech. Účinný má být i proti satelitům na nízké oběžné dráze a v omezené míře i proti pozemním systémům. Navíc má být schopen vysílat silné vlny, jež mohou poškodit některé elektronické systémy.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Krasucha-2

1RL257 Krasucha-4 (1РЛ257 Красуха-4) je širokopásmová multifunkční pozemní stanice šumového rušení, jejíž vývoj po předchozích studiích a projektových pracích začal na objednávku Ministerstva obrany Ruské federace dne 11. září 2007, s dodáním prototypu do roku 2012. Vývoj zajišťovala konstrukční kancelář Gradient, výrobu prototypu zabezpečoval NPo Kvant. Tovární testy byly v Kvantu dokončené v roce 2009, sériová výroba začala v Brjanském elektromechanickém závodě v roce 2011, měl dodat prvních 5 stanic.

Podle nepotvrzených informací byl systém 1RL257 do výzbroje ruských ozbrojených sil zařazen v roce 2012 a ke konci roku 2013 jich mělo být ve výzbroji nejméně deset. Kromě Krasucha-4 existuje i verze Krasucha-2, která by měla být účinná hlavně proti radarům do vzdálenosti 250 kilometrů. Má zvládat mást i radarem naváděné střely tím, že jim vyšle obraz cíle, který se ale nachází daleko od správných souřadnic. Rusko jimi má chránit třeba baterie raket Iskander-M.

Vlastní rušící stanice Krasucha-4 je namontovaná na nákladním automobilu KaMAZ-6350-1334. Součástí systému je i velitelské a řídící stanoviště, které je umístěno ve speciálním kontejneru na druhém vozidle, označeném KaMAZ-6350-334. Právě ten se podle fotografií zveřejněných Ukrajinou měl dostat do rukou jejích vojáků.

Zařízení vypadá jen mírně poškozené

Jasné je, že velitelský kontejner leží na boku. Je sice mírně poškozený, ale jinak se zdá velmi zachovalý. Není známo, co se stalo a proč se ocitl na zemi a ruští vojáci ho opustili. Z pohledu na fotografii je zřejmé, že na vrchu kontejneru jsou položené větve stromů. Někdo se tedy zařízení nejspíše pokoušel zamaskovat. Kolem jsou zřetelné i další malé trosky.

Kontejner byl nalezen nedaleko Kyjeva. Umístění Krasuchy v této oblasti by dávalo smysl, protože západní spojenci se lety letadel AWACS a E-8C JSTAR podél ukrajinských hranic i družicemi snaží mapovat pohyby ruských vojsk. Informace pak předávají Ukrajině. Rusko se naopak určitě bude snažit pohyby svých jednotek, letounů a vrtulníků i své další činnosti a aktivity na území Ukrajiny co nejvíce maskovat.

Dá se předpokládat, že o velitelský kontejner budou mít eminentní zájem jak ukrajinští, tak západní odborníci. I když nemají v ruce samotné rušící zařízení, řídící stanoviště by mělo obsahovat minimálně software celého systému, z něhož se dá mnohé odvodit. Také by bylo možné najít jeho slabiny a upravit vlastní systémy tak, aby nebyly proti rušení Krasuchou náchylné.

Jak cenná může být nalezená část systému Krasucha?

Zdroj: TheDrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články