Unikátní vesta pro aktivní chlazení posádek obrněných vozidel

Vzhledem k dlouhodobé nestabilitě v zemích Blízkého východu, k nimž se v posledních dekádách přidávají také další oblasti s pouštním klimatem, je stále aktuálnější otázka ochrany jednotek před horkem a jím způsobeným tepelným stresem.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Zejména v obrněných vozidlech si jejich posádky pravidelně připadají jako v rozpálené peci, vysoké teploty a absence stínu jsou nicméně noční můrou také pro pěší jednotky.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Díky vestám budou mít vojáci větší komfort

Smrtelně nebezpečný tepelný stres

Vedro na pouštních misích není jen úmorné, studie dokázaly, že má také negativní dopad na pozornost, schopnost soustředit se, rozhodování v krizových situacích, nebo třeba přesnost střelby. Pokud tedy jednotka čelí partizánským oddílům s lehkou výzbrojí a oděvem přizpůsobeným horkým pouštním podmínkám, je vinou tepelného stresu i přes svou lepší výzbroj a výcvik ve strategické nevýhodě.

Američané pro Brity

Americká společnost W.L. Gore & Associates, která se proslavila textilií Gore-Tex a specializuje se na produkty z derivátů fluoropolymerů, proto na základě poptávky britské armády vyrobila vestu, která by měla problém tepelného stresu vojáků alespoň částečně vyřešit. Klíčové vlastnosti této vesty jsou:

  • Jediná velikost, která se snadno přizpůsobí postavě vojáka
  • Hmotnost pouze 1-1,2 kg
  • Snadná kompatibilita s ostatní výbavou a výzbrojí
  • Může být nošena se zbrojí i bez zbroje
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ochlazovat mohou i po dobu 8 hodin

Primárně pro motorizované jednotky

První verze vesty byla koncipována tak, aby ji mohly využívat posádky obrněných vozidel. Je proto vybavena flexibilní hadicí, pomocí které lze vestu napojit na chladicí systém vozidla. Tato verze vesty, vyrobené z lehkého, ohebného a nehořlavého materiálu, váží pouhý jeden kilogram. Pěší jednotky mohou využít těžší variantu, která je pomocí větráčků poháněných baterií schopna vojáka ochlazovat 6-8 hodin na jedno nabití. Pěchotní verze je o dvě stě gramů těžší.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články