Antimateriálový kulomet z 85 let staré zbraně je raritou, která neměla vzniknout: když „na velikosti záleží“, uvedl ruský voják

Kulomet DŠK vládl od počátku nesmírnou silou, kterou se podařilo ruské i ukrajinské straně „zkrotit“ a využít ji jako antimateriálovou „pušku“. Smete opevnění i obrněnou techniku.

Ukrajinský voják s upraveným kulometem DŠK i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ukrajinské bojiště je plné různých improvizovaných zbraní, a někdy se jedná o konstrukce s neobyčejně silným účinkem. Vojáci se snaží vytvářet systémy, jichž nemají dostatek, ale mohou s nimi dosáhnout kýženého výsledku. Jednou z takových zbraní je úprava starého sovětského těžkého kulometu DŠK (Děgťarjov-Špagin Krupnokalibernyj), který je běžně využíván na vozidlech. Dostupné fotografie ale ukazují, že z něj Ukrajinci i Rusové udělali antimateriálovou zbraň. Vznikl tak další koncept, jaký by ještě nedávno napadl málokoho.

Kulomet DŠK byl a je velmi silná zbraň

Původně pochází zbraň z roku 1938 a používána byla už za druhé světové války. Protože je velmi těžká, byla většinou umístěna na dvoukolové lafetě, ale později ji armáda montovala na různé typy obrněných vozidel. Svou silou je kulomet DŠK pověstný dodnes, neboť může smést postavené náspy u zákopů i pytle s pískem, prostřelí zdi domů, vypořádá se s obrněnými vozidly jako je BRT-80, a z některých úhlů pronikne i skrze pancíř sovětských BVP.

Již před ruskou invazí experimentovali s kulometem DŠK ukrajinští vojáci, kteří z něj chtěli udělat jakousi zbraň podobnu moderním antimetariálovým puškám. Velmi obdobná konstrukce se později objevila i na ruské straně. Kulomet má dvounožku jako těžké odstřelovací pušky a pažbu s lícnicí, aby z něj bylo možné střílet v leže. Samotný je 1,6 metru dlouhý a s pažbou má kolem dokonce 2 metrů, jeho hmotnost se pak pohybuje kolem 35 kg. Na fotografiích ukrajinské i ruské verze nicméně chybí optika, bez níž je přesná střelba na delší vzdálenost nemožná.

Kulomet DŠK vychrlí 600 ran za minutu

Původní zbraň používá munici ráže 12,7×108 milimetrů a lze ji v mnoha ohledech přirovnat ke slavnému americkému kulometu M2 Browning. Dokáže střílet rychlostí až 600 ran za minutu a efektivní dosah jeho projektilů je kolem 2,5 kilometru. V současné době je velmi efektivní třeba proti dronům. Po druhé světové válce byl používán v řadě konfliktů, a to hlavně stranami, které byly zásobovány zbraněmi z někdejšího Sovětského svazu. Kulomet DŠK přitom slouží dodnes, jelikož byl vyroben ve vysokých počtech (cca 1 milion ks).

Nevýhodou zbraně však není jenom vysoká hmotnost, ale i silný zpětný ráz, což při montáži na vozidlo, trojnožku nebo dvoukolovou lafetu tolik nevadí, ale při střelbě s pažbou už ano. Konstruktéři se proto pokusili na kulomet DŠK namontovat opravdu velkou úsťovou brzdu, která dokáže odvést část plynů z výstřelu a redukovat zpětný ráz až o polovinu. Je nepochybné, že pokud se podařilo zpětný ráz takto zvládnout, může se jednat velmi užitečnou zbraň jak pro boj s obrněnými vozidly, tak i proti početné útočící nebo schované pěchotě.

Střelba z upraveného kulometu DŠK

Jak hodnotíte úpravu na antimateriálovou zbraň?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články