Útočná puška M16: Americká odpověď na úspěch Kalašnikovů

Sovětská útočná puška AK-47, lidově nazývaná Kalašnikov, se stala legendou. V roce 1959 se americká zbrojovka Colt pokusila přijít s vlastní puškou, která by mohla Kalašnikovům konkurovat.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ta se začala vyrábět o rok později. V mnoha ohledech Američané Sověty předčili, pravdou nicméně zůstává, že světová bojiště budou ještě nejméně několik desetiletí patřit Kalašnikovům. Nejen proto, že jich bylo vyrobeno zhruba desetkrát více, než M16. Těch doposud spatřilo světlo světa asi 10 milionů kusů, stále se však vyrábějí.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Začátky M16 nebyly příliš slavné

Těžké začátky

Přestože Colt v době uvedení nové zbraně na trh rozhodně nepatřil mezi nováčky v oboru, začátky M16 nebyly příliš slavné. První verze zbraně, z nichž jedna se mimo jiné ve velkém zapojila do bojů ve Vietnamu, se často zasekávaly a rozhodně nebyly tak spolehlivé jako již zmíněné Kalašnikovy, kterými byli většinou vyzbrojeni vojáci Vietcongu. Podmínky ve Vietnamu byly velmi náročné, ale pušky AK-47 se s nimi dokázaly vyrovnat podstatně lépe než americké M16.

Éra po Vietnamu

Na válku ve Vietnamu by asi chtěla zapomenout nejen zbrojovka Colt, ale také americká armáda, a vlastně i společnost jako taková. Také pušce M16 se po vietnamském neúspěchu začalo blýskat na lepší časy, postupně byla zdokonalena a nové verze mají tyto parametry:

  • Hmotnost: 3,9 kg
  • Typ náboje: 5,56 x 45 mm (.223 Remington)
  • Kadence: 950 ran za minutu
  • Účinný dostřel: 600 metrů
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Účinný dostřel pušky je až 600 metrů

Puška, která dobyla západní svět

Zatímco Kalašnikovy najdete zejména v chudších státech a u různých neoficiálních ozbrojených sil, M16 využívá celkem 15 členských států NATO a desítky dalších zemí blízkých Spojeným státům. Česká republika žádné pušky M16 nemá, ale jinak je najdete na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Asi proto nepřekvapí, že alespoň nějaké pušky M16 se zúčastnily většiny ozbrojených konfliktů od konce šedesátých let až do dneška.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky