Je to nezvyklé, ale i vojáci používají brokovnice, třeba unikát MTs255 s revolverovým zásobníkem nebo v podvěsu na útočné pušce

Brokovnice patří do výzbroje armád již déle než století, přesto nejsou úplně typickou zbraní. Obvykle totiž slouží jenom k velmi specifickým úkolům.

Brokovnice v armádě i Zdroj fotografie: Novozélandské obranné síly / Creative Commons / CC BY
                   

Standardní zbraní moderního vojáka je již po desetiletí útočná puška, i když samozřejmě využívají i jiné typy zbraní. Jako sekundární mívají pistole, ale občas lze spatřit i vojáky ozbrojené brokovnicemi, případně jak nesou útočnou pušku i brokovnici. Původně lovecké zbraně – ale v případě armád dnes často upravené a označované jako bojové brokovnice – mají několik specifických úloh. Někdy přitom jednotky dostávají i opravdové unikáty.

Císařské Německo brokovnice nechtělo

Brokovnice začaly armádní jednotky používat někdy v 90. letech 19. století, Američané například při honbě za Pancho Villou. A samozřejmě je využívala policie. Opravdové masové bojové nasazení pak zažily za 1. světové války, kdy je na evropskou frontu v roce 1917 přinesli američtí vojáci – v zákopových bojích se ukázaly jako velmi efektivní. A to dokonce tak, že Německo proti nim diplomaticky protestovalo a hrozilo, že bude vojáky za jejich držení popravovat, ale po hrozbě odvetou ze strany USA se tak nedělo.

Policejní verze ruské revolverové brokovnice MTs255 iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Policejní verze ruské revolverové brokovnice MTs255

Naopak následovalo jejich rozšíření a dnes jsou v mnoha armádách. Přímo v boji se ukazují i některé unikáty, na Ukrajině se třeba v rukách rusých vojáků objevila revolverová brokovnice MTs255. Ta má 5ranný zásobník nabíjený jako klasické revolvery, tedy vyklopením válce. Jde primárně o loveckou zbraň, ale v Rusku existuje i policejní verze se sklopnou pažbou a lištou Picatinny, na níž je možné umístit různé doplňky. Verze s nejkratší hlavní mohou mít hmotnost jen 3,1 kg a mohou být užitečné hlavně při obraně nebo útoku na zákopy.

Brokovnice umí účinně vyrážet dveře

Nějaké kousky má k dispozici také česká armáda, konkrétně je o Winchester Model 1300 a Benelli M3. Brokovnice jsou dobře poslouží třeba v městském boji, případně v boji proti povstalcům – většinou jsou používány takzvané pumpovací typy. Jako skvělé se ukazují i při vylamování dveří, a rovněž jsou broky neobyčejně účinné ve stísněných prostorech domů a zákopů. Třeba v Iráku používali američtí vojáci brokovnice v bojích proti povstalcům, k nimž většinou docházelo v nepřehledném městském terénu.

Mechanismus starého revolveru

Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války

Specifický je pak přídavný brokovnicový systém M26, který lze nainstalovat na útočné pušky M16 nebo karabiny M4, a to pod hlaveň. Voják tím získá útočnou pušku s podvěsnou brokovnicí, musí se ale smířit s nesením vyšší hmotnosti, kterou M26 navyšuje o 1,36 kilogramu. Využívá přitom krabicové zásobníky se 3 nebo 5 náboji, což umožňuje její rychlé přebíjení. Velkého nasazení se dočkal tento systém v Afghánistánu.

Kdy jsou brokovnice nejúčinnější?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články