Vojenské pěchotní zbraně mimo chápání: jedna střílí pod vodou, další za roh, jiná má zase jediného majitele nebo s přesností dostřelí i 1,6 km

V průběhu let byly vyvinuty všemožné zbraně, o nichž svět často ani neví, a když, tak jenom málo. Některé jsou překvapivě účinné, i když na to nemusí vypadat.

Pistole CornerShot pro střelbu za roh i Zdroj fotografie: Izraelské obranné síly
                   

Poloautomaty, co střílí i za roh, útočné pušky pro použití pod vodou, nebo pistole, které nevystřelí bez správného otisku prstu. To je jen krátký výčet vlastností nových moderních zbraní v různém stupni vývoje. Některé z nich působí jako z jiného světa, další zase vzbuzují jisté kontroverze. Na světě jich přitom existují desítky, ne-li stovky, takže není prostor představovat všechny.

Zbraňový systém CornerShot

Vynález izraelského podplukovníka Amose Golana představuje zařízení, které lze namontovat na běžnou poloautomatickou pistoli, nejčastěji na modely z dílny Glock, SIG Sauer a CZ. Tato montáž pomocí dalšího příslušenství umožňuje operátorovi zbraně útočit na cíle spozarohu, aniž by byl sám vystaven nebezpečí.

CornerShot, pistole co střílí za roh iZdroj fotografie: Izraelské obranné síly

Obojživelná puška ADS

ADS je ruská bullpup obojživelná puška ráže 5,45 mm pro vojenské potápěče a speciální jednotky. Pod vodou by mělbýt schopna kadence až 700 ran za minutu, přičemž letální vzdálenost projektilu je maximálně 25 metrů. Zbraň má rovněž zabudovaný 40mm granátomet používající různé modifikace granátu VOG-25.

Obojživelná puška ADS iZdroj fotografie: Public Domain

Skládací samopal Magpul FMG-9

Tento prototyp skládacího samopalu z americké dílny Magpul je vyroben převážně z polymeru namísto kovu a lze ho složit do obdélníkového tvaru připomínající baterii od notebooku. Sériové výroby se však nedočkal a zůstal ve stádiu prototypu, firma Magpul nicméně v roce 2021 odhalila i výrobu skládací karabiny FDC-9 a skládací pistole FDP-9, u nichž lze bojové nasazení očekávat.

Skládací samopal Magpul FMG-9 iZdroj fotografie: Magpul

Chytrá pistole Armatix iP1

Jedná se o poloautomatickou pistoli na technologii „smart gun“, za jejímž vývojem stojí německá firma, ale většího přivítání se zbraň dočkala ve Spojených státech. Armatix iP1 používá malorážkové střelivo .22 Long Rifle a je dodávána společně s chytrými hodinkami iW1 Active RFID, které pomocí otisku prstu majitele zbraň odjistí. Hodinky přitom nesmí být dále než 25 cm od zbraně.

Armatix iP1 iZdroj fotografie: Armatix

Odstřelovací puška Bolt-Action .338 TP

Zbraň disponuje bezprecedentní zaměřovací technologií, která pracuje s různými daty jako je vzdálenost cíle, směr větru a vlhkost vzduchu. Podle těchto údajů následně zaměřovací systém odstřelovací pušky Bolt-Action .338 TP optimalizuje hlaveň pro výstřel. Pro běžné vojenské užití je nicméně drahá a ne až tak praktická, ačkoliv má mít efektivní dostřel přes 1,6 km.

Odstřelovací puška Bolt Action .338 TP iZdroj fotografie: TrackingPoint

Laserová puška PHASR

Prototyp laserové pušky vyvinula jedna z divizí Ministerstva obrany Spojených států amerických a neslouží k usmrcení, ale k dočasnému oslnění a oslepení protivníka na bázi dvouvlnného laseru. Vzhledem k povaze zbraně bylo její použití směrováno hlavně na potlačení agresivního davu při různýhch civilních protestech. PHASR (Personnel halting and stimulation response rifle) je však stále ve vývoji a jeho brzké nasazení do akce očekávat nelze.

PHASR, laserová nesmrtící puška iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Spojených států amerických

Granátomet XM25 CDTE

XM25 CDTE, známý spíše jako Punisher, je vzduchový granátomet s programovatelnou municí. Celá zbraň využívá laserový dálkoměr, který upravuje potřebnou detonační vzdálenost granátu. Vypálená munice pak sleduje vzdálenost, kterou urazila, a ve správném momentu nad cílem detonuje, čímž je docíleno vyšší účinnosti i přesnosti výbuchu.

iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Granátomet XM25

Automatická brokovnice AA-12 Atchisson

Americká automatická bojová brokovnice dokáže vypálit až 300 ran za minutu. Její největší předností je unikátní systém konstrukce, který snižuje zpětný ráz až o 80 % oproti běžně používaným brokovnicím. Využívá schránkových i bubnových zásobníků, a navíc je AA-12 montována i na nejrůznější druhy bezposádkových zbraní. Třeba na dálkově ovládanou věž H2X-40 a bezpilotní bojové vrtulníky.

Automatická brokovnice AA-12 iZdroj fotografie: Military Police Systems

Jaké další technologické unikáty znáte?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Kulík

Zobrazit další články