Vzácnost, o jakou Rusko přijít nechtělo: tichý zabiják VSSK Vychlop je speciální odstřelovačská puška, která padla do rukou Ukrajinců

VSSK Vychlop patří k těm nejlepším zbraním, jaké může Rusko nabídnout. Ve výzbroji ji mají agenti FSB a doslova s ní ničí i těžkooděnce s nejlepší balistickou ochranou.

Ruská ostřelovací puška VSSK Vychlop i Zdroj fotografie: Vitali Kuzmin / Public Domain
                   

Pokud chtějí pracovníci ruské bezpečností služby FSB na dálku a tiše zastřelit někoho s vestou, s velkou pravděpodobností použijí speciální odstřelovačskou pušku VSKK Vychlop. Jde o jednu z unikátních zbraní, která byla navržena především pro tuto bezpečnostní organizaci. Získat ji je tedy neuvěřitelné štěstí. Ale přesně to se podle dostupných fotografií na sociálních sítích podařilo bojovníkům na Ukrajině.

Starší zbraně neměly průraznost

Puška Vychlop ovšem není žádná nová zbraň. Do výzbroje agentů měla být zařazena již v roce 2004 a veřejnost ji mohla poprvé vidět na veletrhu INTERPOLITEX 2005 v Moskvě. Zkonstruována byla především proto, aby umožnila překonat různí typy tělové ochrany, které byly nad síly předchozích pušek. Především pak VSS Vindorez, kterou agenti používali v minulosti nejčastěji.

Ta totiž používala náboje 9 x 39 milimetrů, které se s rostoucí ochranou balistického vybavení kázaly jako nedostatečně průbojné. Proto se ruští konstruktéři nechali inspirovat nábojem .338 Lapua Magnum. Použili ale projektil ráže 12,7 milimetrů a vznikl tak mimořádně výkonný podzvukový náboj 12,7 x 55 milimetrů s neobyčejnou silou. Na 200 metrů je schopen prorazit ocelový plát o síle 16 milimetrů.

Snaha zbraň udělat co nejkratší

Pro jeho použití pak kancelář CKIB SOO zkonstruovala speciální pušku Vychlop. Jde o zbraň typu bullpup, což znamená, že je její zásobník umístěn až za spouští. To konstruktérům umožňuje zachovat dostatečně dlouhou hlaveň nutnou pro přesnou střelbu, a zároveň udělat zbraň co nejkratší. A rovněž poskytuje snazší manipulaci nebo možnost ukrytí v případě nějaké tajné operace.

Celková délka Vychlopu je 1 120 milimetrů a to i s integrovaným a mimořádně účinným tlumičem, který umožňuje tichou střelbu. Hmotnost zbraně je 7 kilogramů. a má pětiranný vyměnitelný zásobník. Její efektivní dostřel je 600 metrů, což je dáno i použitým nábojem, který na delší vzdálenosti ztrácí přesnost. Otázkou je, co taková puška dělala na Ukrajině. I když asi nelze pochybovat o tom, že zde působí specialisté FSB.

Proč Rusové na Ukrajinu berou i speciální odstřelovačské zbraně?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články