Test: cenný ruský zápalný náboj dokáže zničit cisternu, ale obyčejná svíčka ho „vypne“; používán je do pušek nebo kulometů

Zápalná munice může být v některých případech velmi užitečná. Pokud zafunguje správně, napáchá obrovské škody; ale jindy se chová jako běžný projektil.

Ruský náboj .50 i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Do pušek a kulometů existuje mnoho druhů střeliva, od běžného až po speciální, které je používané za výjimečných okolností. Na Youtubovém kanále Zebra se přitom rozhodli otestovat velmi rozšířený ruský náboj ráže 7,62 x 54 milimetrů, na němž by normálně nebylo nic výjimečného. Jenomže jak je patrné, ten jejich má (na rozdíl od běžného střeliva) fialově nabarvenou špici. To signalizuje, že se jedná o docela málo vídanou zápalnou střelu s pyrotechnickou náplní.

Náboje do mnoha pušek a kulometů

Munice 7,62 x 54 milimetrů vznikla již na konci 19. století jako náboje do ruských pušek Mosin-Nagat. Ve výzbroji ruské (a později sovětské) armády tyto pušky zůstávaly dlouhá desetiletí, a navíc se ukázalo, že je do nich užívaný náboj velmi výkonný. Začal být tedy užíván nejenom do jiných pušek, a to včetně odstřelovačských, ale stal se i standardním nábojem pro kulomety, například PKM nebo československý Uk vz. 59.

Různé druhy nábojů 7,62 x 54 milimetrů iZdroj fotografie: Uživatel CynicalMe / Creative Commons / CC BY
Různé druhy nábojů 7,62 x 54 milimetrů

Střelivo testované na kanále Zebra je specifické, protože obsahuje pyrotechnickou náplň. Ta se při nárazu uvolní a její žár dokáže zapálit hořlavé materiály, ideálně cisterny s palivem, případně hořlavé obložení domů. Bylo proto zajímavé sledovat, co udělá při průniku balistickým gelem. Pokud byla přitom ve třetině bloku umístěna ocelová destička, vzplanul projektil až při nárazu do ní, a jeho zbytky ještě pokračovaly gelem. Do lidského těla by udělal nejen klasický vstřel, ale pokud by narazil na kost a vzplanul, určitě by výsledkem byly i vnitřní popáleniny.

Někdy vzplane náplň pozdě(ji)

Nevýhodou této munice má být dle některých zpráv její velmi nízká citlivost, a to hlavně při průniku do měkkých cílů. Jde o to, že pokud není cíl dostatečně tvrdý, nemusí se pyrotechnická náplň uvolnit, případně se tak stane pozdě. To bylo možné sledovat i při střelbě do velmi silné svíčky, kdy náboj blokem vosku proletěl a dost ho rozbil, ale náplň se uvolnila až za ním, což není správně.

Když ale Youtubeři testovali munici proti akváriu, ukázalo se, jak by nejspíše fungovala při střelbě na cisternu. Po nárazu střela samozřejmě sklo rozbila, a poté pokračovala k lebce uprostřed akvária; byl přitom vidět záblesk šířící se do vody. Pokud by se jednalo například o benzín, jistě by okamžitě vzplanul. Dlouhá cesta balistickým gelem pak evidentně dokáže střelu iniciovat. Ale zda by na to stačila i tloušťka měkkých lidských tkání, nelze odhadovat.

Test zápalné munice 7,62 x 54 milimetrů

K čemu všemu se hodí podobná zápalná munice?

Zdroj: Zebra
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články