7 typů zbraní, které jsou pro moderní válčení zakázané. Jejich použití by vyvolalo totální chaos

Nejsou zbraně jako zbraně, alespoň podle mezinárodního práva. Některé typy válčení jsou proto zapovězené.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Snaha o nastavení pravidel pro válečné konflikty je dlouhodobá a lidé se o něj pokoušeli s většími či menšími úspěchy v průběhu historie mnohokrát. I v dnešní době by se měly války řídit určitými pravidly, např. ve vztahu k tomu, které zbraně jsou v nich nepřípustné.

1. Chemické zbraně

Chlor, fosgen, hořčičný plyn… i po více než sto letech po masovém nasazení těchto látek na západní frontě První světové války nás představa války vedené chemickými zbraněmi děsí. Ani století, které uběhlo od konce „Velké války“ nebylo chemických zbraní ušetřeno i přesto, že byly zakázány Ženevským protokolem z roku 1925.

2. Biologické zbraně

Možná nejděsivější ze všech typů nekonvenčních zbraní vůbec. Biologické zbraně byly využívány již ve středověku, např. ve formě mrtvých těl vrhaných za hradby obléhaných měst. Dnešní biologické zbraně jsou mnohem sofistikovanější a hrozba bioteroristického útoku děsí všechny bezpečnostní experty na celém světě. Jejich zákaz byl dojednán v roce 1972.

iZdroj fotografie: Pixabay

3. Pozemní miny

Pozemní miny v podobě min nášlapných či protitankových patří k nejstrašnějším zbraním, které kdy člověk stvořil. Je tomu tak mimo jiné kvůli ztrátám, které působí civilistům i proto, že zůstávají smrtelně nebezpečné i několik desetiletí po konci konfliktu. Nášlapné miny zakázala tzv. Ottawská smlouva z roku 1997.

4. Kazetová munice

Kazetová munice je založena na principu velkého množství submunice v obalu – kazetě. Kazetová munice byla zakázána v roce 2008. Hlavním důvodem pro zákaz je především fakt, že kazetová munice patří k té, která nerozlišuje mezi vojenským personálem a civilním obyvatelstvem.

5. Zápalné zbraně

Ze zbraní, které jsou navrženy tak, aby působily zranění skrze oheň či tepelné působení, je nepochybně nejznámější napalm a jeho použití v průběhu války ve Vietnamu. V roce 1980 bylo jejich používání značně omezeno, ne však přímo zakázáno. Zmíněný napalm lze např. použít pouze na malém území, na kterém se prokazatelně nachází nepřítel. Otázkou je, nakolik lze čekat dodržování podobných omezujících pravidel.

iZdroj fotografie: Pixabay

6. Otrávená munice

S ideou otrávené munice přišel jako první známý renesanční myslitel Leonardo da Vinci, který navrhl munici, která v sobě ukrývala arsen. Otrávená munice byla zakázána úmluvou ze Strasbourgu, ve které se Francie a Svatá říše římská zavázaly, že ji ve vzájemném konfliktu nepoužijí. Úmluva byla podepsána v roce 1675.

7. Oslepující lasery

Zbraně specificky navržené tak, aby způsobily permanentní slepotu, byly zakázány v roce 1995 tzv. Čtvrtým protokolem o konvenčních zbraních. Jedná se především o moderní laserové zbraně. Zajímavé je, že úplně stejné zbraně jsou povoleny v případě, že nebudou použity s cílem oslepit. Jedná se o další pravidlo, jehož reálná aplikace bude pravděpodobně dost komplikovaná.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články