5 jedinečných zbraní, jež pomohly Izraeli vyhrávat a vyrůst ve vojenskou mocnost

Jakkoliv to nezní příliš optimisticky, pravdou je, že historii Izraele píší zbraně. A protože Izrael je dokázal skvěle využít anebo dokonce sám vyprodukovat, v nepřátelském prostředí přežil a prosperuje.

i Zdroj fotografie: Israel Defense Forces / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Od války o nezávislost v roce 1948 až po současnost, Izrael je nucen bránit se okolnímu světu se zbraní v ruce. A rozhodně se přitom nespoléhá jen na zbraně importované ze zahraničí. Izraelský zbrojní průmysl dokázal vyprodukovat celou řadu kvalitních zbraní, případně dokázal správně využít ty cizí. Je to jeden z důvodů, proč Izrael každou svoji válku dosud vyhrál.

Samopal UZI

V prvních letech své existence se Izrael potýkal s nedostatkem zbraní, ale také s malou průmyslovou kapacitou. Země musela svůj průmysl – včetně toho zbrojního – budovat prakticky od nuly. Dařilo se jí to ale velmi dobře.

iZdroj fotografie: Uživatel PH2 D. WUJCIK / Creative Commons / CC BY

Právě z tohoto období pochází i koncept samopalu UZI. Jedním z jeho hlavních charakteristik je zásobník v pistolové rukojeti, díky čemuž může být zbraň velice krátká. Jméno dostal samopal podle svého tvůrce, izraelského důstojníka Uziela Gala. Zbraň se vyrábí (i licenčně, např. v Německu nebo Belgii) a používá dosud.

Bitevní puška FN FAL

Během války o nezávislost a v následujících letech tvořila výzbroj izraelské armády pestrá směsice zbraní různých typů. To mimo jiné kladlo extrémní nároky na logistiku. V roce 1955 začala izraelská armáda přezbrojovat na bitevní pušku FN FAL belgické zbrojovky FN Herstal.

Puška FN FAL se stala standardní zbraní izraelské armády během Šestidenní války, tzv. Čtvrté arabsko-izraelské války i Jomkipurské války. Licenční výroba pokračovala v Izraeli až do roku 1980. To už jí ve výzbroji IDF nahradila puška IMI Galil.

Útočná puška Galil

První útočná puška čistě izraelské výroby nazvaná Galil podle konstruktéra Jisraele Galiliho se k prvním jednotkám začala dostávat v roce 1973, kdy začala nahrazovat pušky FN FAL. Galil sdílí mnoho prvků s legendárním Kalašnikovem a tato inspirace je patrná i ze vzhledu pušky. V dnešní době je puška stále hojně používána v mnoha oblastech světa.

iZdroj fotografie: Uživatel Rhk111 / Creative Commons / CC BY-SA

Kulomet FN MAG

I další zbraň významná pro historii izraelských ozbrojených sil má původ v Belgii, ve zbrojovce FN. Kulomet FN MAG využíval některých dílčích konceptů používaných v době Druhé světové války u zbraní jako byl americký BAR či německý kulomet MG-42.

FN MAG byl do výzbroje IDF zaveden v polovině šedesátých let a získal si oblibu především díky tomu, že byl schopen poskytnout enormní palebnou sílu, což bylo zvláště důležité ve chvíli, kdy IDF čelila početnějším silám okolních arabských států.

Útočná puška Tavor

V současné době používá izraelská armáda jako své standardní zbraně útočnou pušku Tavor, která představuje druhou generaci čistě izraelských návrhů a výroby zbraní. Původ některých prvků lze vysledovat k AK-47, jedná se však o unikátní zbraň tzv. bullup koncepce, díky čemuž je celkově kratší a vhodná i pro boj v městském prostředí.

Zdroj: NationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články