Jednotka slavného superhrdiny Kapitána Ameriky je skutečná. Blue Spaders částečně fungují dodnes

Šestadvacátý pluk si během svého působení v americké armádě získal pověst jedné z nejlepších jednotek v armádě Spojených států.

i Zdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
                   

26. pěší pluk armády Spojených států, přezdívaný Blue Spaders, vznikl v roce 1901, aby plnil zámořské mise. Roku 1917 se stal součástí 1. divize, přezdívané Velká červená jednička. Pěchota se účastnila bitvy o Cantigny a zažila těžké boje u Soissons. Blue Spaders si během druhé světové války vysloužili sedm bojových fáborků a několik zahraničních ocenění. 1. prapor pluku funguje dodnes jako součást 101. výsadkové divize Air Assault. Během druhé světové války se k 26. pěšímu pluku přidal na stránkách komiksů slavný superhrdina, Kapitán Amerika.

První bojová nasazení

Pluk začal svou službu v zámoří, konkrétně na Filipínách, a prvních 20 let strávil nasazením v jihozápadním Pacifiku, na mexické a indické hranici a později i v Evropě. První bojový fáborek pluk získal během filipínského povstání, pouhé dva roky od svého vzniku.

iZdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
1. prapor 26. pěšího pluku procházející železničním viaduktem severně od Bütgenbachu v Belgii, na ulici Monschauer směrem na Bütgenbach. Železniční viadukt byl součástí trati vedoucí z Losheimu/Eifelu (Německo) do Trois-Ponts v Belgii, která byla vyhozena do vzduchu ustupujícími německými jednotkami.

Jednotka se podílela na bojích s mexickými bandity a urovnávala spory v indických teritoriích až do roku 1917, kdy byla vybrána jako jeden ze 4 pluků vhodných k okamžitému nasazení do boje. V červnu téhož roku se stala součástí 1. americké expediční divize.

První světová válka, nejúspěšnější pluk

26. pěší pluk patřil mezi první americké jednotky, které dorazily do Francie. Na frontě získali Blue Spaders více bojových fáborků než kterýkoli jiný pluk, zaplatili za to ovšem strašlivou cenu. Během pouhých 6 měsíců přišlo o život přes 900 příslušníků pluku.

Americká armáda dnes slaví 240. narozeniny! Po 240 let armáda bránila národ na místech jako…

Zveřejnil(a) Neděle 14. června 2015

Právě během první světové války se příslušníkům 26. pěšího pluku začalo přezdívat Blue Spaders, a to podle jejich insignie v podobě modrého hrotu šípu. Modrý hrot šípu měl podle plukovníka Hamiltona A. Smithe reprezentovat odvážnost, vynalézavost a neúnavnost jeho mužů.

Druhá světová válka, až do Československa

26. pěchota měla během druhé světové války velice napilno. Vedla vůbec první americký obojživelný útok v severní Africe, bojovala v průsmyku Kasserine, napadla Sicílii, vpadla do Normandie, dobyla první německé město u Cách a koncem války se probojovala až do Československa. Celkem provedl 26. pěší pluk během války 3 obojživelné útoky, získal 7 bitevních fáborků a 5 zahraničních ocenění.

Za své zásluhy byl pluk vybrán, aby sloužil jako čestná stráž Spojených států při Norimberských procesech. A právě během druhé světové války se zrodil také oblíbený komiksový hrdina Kapitán Amerika. Poprvé se na stránkách komiksů objevil v roce 1941, kde byl vyobrazen, jak dává pěstí německému Führerovi Adolfu Hitlerovi.

iZdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
Vojáci 26. pěšího pluku rozmisťují protitanková děla poblíž Butgenbachu.

Ve fiktivních příbězích se Kapitán Amerika, jako jeden z mužů 26. pěšího pluku, podílel například na záchraně prezidenta Franklina D. Roosevelta, pomáhal osvobozovat koncentrační tábory a účastnil se také bojů v Ardenách. Kapitán Amerika se, i díky 26. pluku, těšil veliké oblibě a brzy se stal nejúspěšnějším superhrdinou vůbec.

Dlouhá služba ve válce ve Vietnamu

Blue Spaders sloužili ve Vietnamu, společně s dalšími jednotkami Velké červené jedničky, déle, než kterákoli jiná divize. Rozkaz k návratu domů obdrželi až po dlouhých 5 letech nepřetržitého boje a v roce 1970 se mohla část pěchoty vrátit do své domoviny – s gloriolou hrdinů a ověnčená 11 bojovými fáborky a oceněním za statečnost.

#ThrowbackThursday. Blue Spaders provedli letecký útok ve Vietnamu během operace Junction City, březen 1967.

Zveřejnil(a) 1. prapor, 26. pěší pluk dne Čtvrtek 4. února 2016

V závěru Vietnamské války se prapor vrátil na nějakou dobu do Německa, kde byl v roce 1983 uvolněn z úkolu 1. pěší divize a směl se navrátit do Spojených států.

Válka proti terorismu

V roce 2004 byl 1. prapor pluku nasazen do zahraniční operace Irácká svoboda. V roce 2008 pak byl bojovým týmem 3. brigády 1. divize nasazené v Afghánistánu, v rámci operace Trvalá svoboda. Během tohoto nasazení sloužili vojáci v údolí Korengal a dalších oblastech v provincii Kunar.

V prosinci roku 2010 byl 1. prapor jednotky nasazen v provincii Chóst v Afghánistánu, kde se ve spolupráci s afghánskými národními bezpečnostními silami podílel na protiteroristických operacích. V roce 2014 byl pluk rozpuštěn, ovšem již o rok později, v dubnu 2015, byl opět povolán do služby, tentokrát jako součást 101. výsadkové divize.

iZdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
Seržant Jamie Lane, Blue Spader, ošetřuje mladého afghánského chlapce na stanici Forward Operating Base Blessing v provincii Kunar, 2008

V roce 2016 se Blue Spaders zapojili do operace Inherent Resolve, kde asistovali iráckým silám při dobytí Fallúdžu. V současné době je aktivní pouze 1. prapor Blue Spaders, který je nyní součástí 2. brigádního bojovému týmu 101. výsadkové divize.

Je Kapitán Amerika váš oblíbený superhrdina, nebo máte raději jiného?

Zdroj: Wikipedia, Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout