Strašidelné příběhy a duchařské zvuky používali Američané během války ve Vietnamu. Měly povzbudit nepřítele ke kapitulaci

Nahlodat morálku nepřítele je jedním ze způsobů, jak lze vyhrát nějakou válku. Dosáhnout toho, zvláště proti motivovanému protivníkovi, ale není jednoduché.

i Zdroj fotografie: James K. F. Dung / Public Domain
                   

Pro Spojené státy nebyl boj v Vietnamu vůbec jednoduchý. Američtí vojáci museli bojovat v prostředí džungle, na které nebyli zvyklí, ve velkém vedru a vlhku. Severovietnamští vojáci i bojovníci Vietcongu nebyli jednoduchými soupeři, protože bojovali neuvěřitelně houževnatě. Není proto divu, že Američané se snažili přijít na způsob, jak podlomit jejich morálku. Jedním ze způsobů byly psychologické operace za pomoci děsivých zvuků.

Vietnamci věří v mnoho duchů

Nápad byl vcelku jednoduchý. Vytvořit nahrávky, které by obsahovaly strašidelné zvuky, a ty pak vysílat. Jak dokazuje dochovaná nahrávka s názvem Ghost Tape Number 10, dali si autoři nápadu na výběru toho, čím budou Vietnamce děsit, velmi záležet. Nápad nebyl vůbec tak šílený, jak by se mohlo Evropanovi nebo Američanovi zdát. Ve vietnamské kultuře je silně zakořeněna víra v různé duchy a jejich vlivu na lidský život.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Bojovníci Vietcongu

Využít se dalo faktu, že v bitvách v pralesích Vietnamu padlo mnoho vietnamských vojáků. Často se jednalo o oběti masivního odstřelování nebo bombardování, které nebylo možné pohřbít. Ve vietnamské kultuře jsou považování za lidi, kteří umřeli mimo domov a násilnou smrtí. Proto se nemohou přemístit do duchovního světa, ale neustále bloudí po bojišti.

V Bangkoku nahráli i tygra

Druhů duchů existuje v myslích obyvatel Vietnamu celá řada. Jsou třeba spjati i se zvířaty. Nebo zde existují příběhy o veliké kočce. I toho se američtí psychologové snažili využívat, když pořizovali nahrávky, které byly převážně v noci vysílány do džungle. Tým z útvaru psychologických operací dokonce kvůli tomu odletěl do zoologické zahrady v thajském Bangkoku, aby nahrál řev skutečného tygra.

iZdroj fotografie: Ronald A. Payne / Public Domain
Tunelové krysy

Jak velký úspěch podobné pokusy měly, je velmi obtížné vyhodnotit. Minimálně je jasné, že zvuky nenechávaly severovietnamské bojovníky chladnými. Američané je pouštěli nejen ze svých základem, ale reproduktory montovali i na vrtulníky nebo říční čluny. Vojáci zjistili, že když zvuky zapnou, velmi často na sebe přilákají palbu nepřítele. Údajně mnohem častěji než bylo běžné. Také nebylo povoleno pásky pouštět v blízkosti jihovietnamských jednotek, které měly podobnou víru.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Ho Či Minova stezka

Někteří odborníci tvrdí, že určité úspěchy operace měla. Jsou zaznamenány případy, kdy někteří vojáci raději opustili oblast, než aby museli děsivé zvuky poslouchat. Jeden z velitelů Vietcongu si údajně stěžoval, že strašidelné zvuky pronikají i do podzemních tunelových systémů, které budovali. Každopádně podobný koncept využívání zvuku byl využit i později. Například v boji s Islámským státem, kdy se vysílaly zvuky ustupujících jednotek nebo dětský pláč.

Jak velký vliv na válečný konflikt mohou mít psychologické operace?

Zdroj: Thedrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články