10. alpská divize: Vysokohorští zabijáci, kteří se nebáli zdolat 500 metrů vysokou skalní stěnu, aby porazili Němce

Ve druhé světové válce se Američané rozhodli vybudovat jednotku zaměřenou na boj v náročné horském a zasněženém terénu. Vyplatilo se jim to.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Když v zimě roku 1939 zaútočil Sovětský svaz na malé Finsko, všichni si mysleli, že boje potrvají několik dní. Finsko se ale dokázalo dlouho bránit a uštědřilo Rudé armádě několik potupných porážek, než podlehlo přesile. Mezi finskými jednotkami vynikaly ty na lyžích, které dokázaly bojovat v náročném zimním terénu. V podstatě se jim podařilo zlikvidovat dvě tankové divize. V dalších zemích si začali uvědomovat užitečnost takových útvarů.

Výcvik vysoko v horách

Jednou z nich byly Spojené státy, které podobnu jednotku dosud neměli. Proto se rozhodli ji vytvořit. Nejdříve probíhal jen výcvik menších útvarů. Nakonec však padlo rozhodnutí spojit několik jednotek a vytvořit samostatnou specializovanou divizi. Proto byla 13. července vytvořena 10. lehká alpská divize. Sídlila v Camp Hale v Coloradu. Ve výšce 2800 metrů nad mořem, aby si její členové zvykli na horský terén.

iZdroj fotografie: Public Domain

Vojáci zde procházeli náročným výcvikem. Jednak se museli aklimatizovat na vyšší výšku s nižším obsahem kyslíku, kde je každý úkon namáhavější. Učili se jezdit na lyžích a v základem výcviku bylo u horolezectví, pohyb ve sněhu a ledovcích. Dostali i vozidla, která se uměla pohybovat ve sněhu, samozřejmostí se staly i bílé maskovací uniformy. Jednotka byla 6. listopadu 1944 přejmenována na 10. horskou divizi a brzy se vydala do Evropy.

Výstup stěnou Němci nečekali

Nasazena byla v Itálii. Byl to pro ní vhodný prostor, protože Němci zde vybudovali obranu na alpských vrcholcích tak, aby se spojenečtí vojáci nemohli dostat se severu Itálie do Rakouska a Německa. Vyznamenala se především v oblasti Riva Ridge na hoře Belvedere. Sem se dalo dostat jen po stěně vysoké téměř 500 metrů, která byla považována za nepřekonatelnou. Vojáci 10. horské divize ji ale zdolali v noci a vánici. Němce zaskočili, porazili a ustáli několik protiútoků.

iZdroj fotografie: Public Domain

Po druhé světové válce byla 10. horská divize rozpuštěna. Pak byla aktivována během studené války jako pěší divize, zrušena a nakonec v roce 1985 zase obnovena jako 10. horská divize. Sídlí ve Fort Drum ve státě New York. Jednotka se účastnila řady konfliktů, které v posledních letech Spojené státy vedly. Její výcvik zaměřený na horský terén se jako užitečný ukázal hlavně v náročném terénu Afghánistánu. Jak užitečné jsou horské jednotky v moderní válce?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti