Nejvíce vyznamenaný letec v historii: Záchranář amerických vzdušných sil si vysloužil více než 70 vyznamenání

Neúspěch Američanů ve Vietnamu vedl k pádu Jižního Vietnamu a nestabilitě v celé Indočíně. I přesto se v kontroverzním konfliktu zrodili hrdinové, kteří si za svou obětavost zaslouží uznání.

i Zdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
                   

Výsadkář Duane D. Hackney se zapsal do americké historie svým mimořádným hrdinstvím, které jako záchranář prokázal během operací na neozbrojeném vrtulníku HH-3E Rescue Helicopter poblíž Mu Gia Pass v Severním Vietnamu. 6. února 1967 se Hackney zúčastnil dvou záchranných akcí s cílem zachránit sestřeleného pilota v těžce bráněné oblasti. Hackney se stal prvním žijícím důstojníkem, který obdržel Kříž vzdušných sil a celkem získal více než 70 individuálních ocenění za zásluhy. Jedná se o nejoceňovanějšího vojáka v historii letectva.

Nepostradatelná záchranka

Duane D. Hackney se narodil 5. Června roku 1947 v americkém státě Michigan. V pouhých osmnácti letech narukoval k armádě, kde prošel speciálním výcvikem Air Force Pararescue. Pararescuemen jsou nasazováni do zvláštních operací vzdušných sil USA a jako velitelé leteckých bojových jednotek, jejichž úkolem je záchrana a lékařské ošetření vojáků v bojovém prostředí. Dvouletý speciální výcvik je velice náročný a 80% kadetů jej nedokončí.

iZdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
Vrtulník Sikorsky HH-53C Super Jolly Green Giant během záchranné mise sestřeleného pilota, 16. června 1967.

V armádě jsou však tito záchranáři nepostradatelní, neboť jsou to právě oni, kdo vyráží na pomoc elitním námořním jednotkám SEALS a Zeleným baretům, když jde nejvíce do tuhého. I ti nejlepší se totiž občas dostanou do život ohrožujících situací, kdy boje příliš zhoustnou a je potřeba vyzvednout ze země zraněné. Právě tehdy přichází na řadu záchranáři z Air Force Pararescue.

Nasazení ve Vietnamu

Od začátku to neměl Hackney ve Vietnamu snadné a již během prvních pár dní schytal kulku do nohy. Evakuaci ze země však odmítal a ránu si nechal pouze ošetřit. Celkem byl na palubě pěti helikoptér, které byly sestřeleny při záchranných misích nad Severním Vietnamem, při kterých se vystavoval stejnému nebezpečí, kterému čelili piloti, jež měla jednotka zachraňovat. Americké zajatce čekala buďto rychlá smrt nebo dlouhý pobyt v zajateckém táboře Hanoj Hilton, který proslul drsnými výslechy, mučením a brutálním zacházením.

Zveřejnil(a) Histoires d’aviation dne Pátek 6. února 2015


V únoru roku 1967 se Duane D. Hackney zúčastnil nebezpečné záchranné mise, za kterou byl později vyznamenán Křížem vzdušných sil. Jako voják 37. záchranné letky podnikl 6. února celkem dva výstupy z neozbrojeného vrtulníku HH-3E Jolly Green. Cílem záchranné operace bylo nalézt a bezpečně dopravit zpět amerického pilota, jenž byl sestřelen poblíž průsmyku Mu Gia v Severním Vietnamu.

Život druhých kladl před ten svůj

Navzdory tomu, že se v dané lokalitě pohybovaly těžce ozbrojené nepřátelské síly, nechal se Hackney při prvním nasazení dobrovolně spustit do džungle a zahájil pátrací akci po přeživším pilotovi. V pátrání pokračoval až do doby, než záchranná a pátrací agentura nařídila evakuaci všech záchranných složek. Při druhém nasazení téhož dne se Hackneymu podařilo sestřeleného pilota lokalizovat a úspěšně dostat na palubu záchranného vrtulníku.

Védelem…obrana…Abwehr 37 mm Flak 43 Zwilling

Zveřejnil(a) Páncélvadász.hu dne Sobota 3. října 2015

Při odletu byl však vrtulník zasažen lehkým protiletadlovým dělem Flak 43, 37mm, které bylo mimo jiné používáno například nacistickým Německem během druhé světové války. Flak 43 způsobil záchrannému vrtulníku rozsáhlé škody a palubu zachvátily plameny. Záchranář Duan Hackney však na nic nečekal a zachráněnému pilotovi propůjčil svůj vlastní padák. I ve chvíli hrozící katastrofy nedbal své vlastní bezpečnosti a na první místo kladl zodpovědnost za životy druhých.

Hackney nakonec stačil popadnout a nasadit si jiný padák jen vteřiny před tím, než byl vrtulník zasažen podruhé a síla exploze prohodila důstojníka otevřenými nákladními dveřmi. Přesto, že byl na chvíli omráčen, podařilo se mu padák otevřít a úspěšně dopadnout. Později jej z místa havárie vyzvedl druhý záchranný vrtulník. Za své mimořádné hrdinství, obětavost a agresivitu tváří v tvář nepřátelským silám byl Hackney náležitě vyznamenán.

Jaký je Váš názor na Vietnamskou válku?

Zdroj: Wearethemighty, Wikipedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články