Historie se může opakovat: tajná americká armádní jednotka, která přelstívala už nacisty, by mohla znovu vzniknout

Pokud vojáci netuší, kde se jednotky nepřítele nachází, ani jak silné jsou, může jim to ztížit přípravy na bojové operace. Výhoda to byla již za 2. světové války.

Američtí vojáci jako armáda duchů i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Na vítězství Spojenců ve druhé světové válce má zásluhu mnoho bojových akcí a operací. Mnohé jsou velice dobře zmapované, kdežto o jiných se naopak dlouho nevědělo. Mezi takové patří i působení tzv. armády duchů, oficiálně 23. velitelství speciálních jednotek. Jejím úkolem bylo uvádět Němce v omyl a ulehčovat tak spojenecké operace. Jednotka byla po válce rozpuštěna, ale není vyloučeno, že se nějaká její obdoba zase brzy (ne)objeví.

Tisícovka vojáků simulovala první poslední

Armáda duchů vznikla v lednu 1944, uvádí NationalWW2Museum, a tvořilo ji 82 důstojníků a 1 023 vojáků pod velením plukovníka Harryho L. Reedera. Jednalo se o tajnou mobilní jednotku využívající různých taktik, jak klamat nepřítele. Počínaje stavbou různých atrap, předvádění zvuků, radiového provozu, nebo např. vydávání se za důstojníky a mužstvo různých jednotek k oklamání špionů. Tato malá jednotka dokázala simulovat činnost dvou divizí.

Působení jednotky bylo velice úspěšné, a není divu, že někdo může o její obdobě uvažovat i dnes. Twz uvádí, že armády samozřejmě podobné činnosti vykonávají, ale v současnosti zažívá tento směr renesanci. Třeba americké ozbrojené síly počítají v této oblasti s navyšováním prostředků, i když většina informací o nich je klasifikovaná. Souvisí to samozřejmě s rozvojem dronů, kdy utajit cokoliv je téměř nemožné. Americké armádě, mariňákům i letectvu by mohly být takové schopnosti užitečné třeba v možném střetu s Čínou v Pacifiku.

Armádní jednotka plná umělců či architektů

Metody používané armádou duchů za druhé světové války by v současnosti asi uspěly jenom v malém měřítku, i když na svou dobu byly vysoce vyspělé. Wikipedia udává, že z tohoto důvodu byly do jednotky rekrutováni umělci, architekti, inženýři a další podobné profese. Tito specialisté totiž dokázali vytvářet věrohodné makety všemožné techniky, a to včetně těch nafukovacích. Vyvinuli třeba také sofistikovanou metodu nahrávání reálných zvuků jednotek, které potom byly z reproduktorů v nočních hodinách pouštěny u nepřátelských linií.

Feldjägerkorps, Hitlerovi psi na řetězu

Brutální „Hitlerovi psi na řetězu“: jednotka Feldjägerkorps inspirovaná Stalinem, z níž mělo strach i SS a přežila kapitulaci Německa

Armáda duchů provedla během své činnosti asi 20 operací. Jednou z nejznámějších byla Viersen z března 1945, kdy se Američané chystali překročit řeku Rýn, což byla velmi silná německá obranná linie. Jednotce se úspěšně podařilo za pomoci 600 maket techniky a dalších triků simulovat přípravy na přechod řeky asi 15 kilometrů od skutečného místa, kde pak v době uskutečněného útoku měli Němci obranu slabou, a přechod tak byl úspěšný.

Činnost jednotky armády duchů

Za jak důležité dnes považujete umění oklamat průzkum nepřítele?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články