Zuřiví nebo nesmrtelní válečníci, ale i neexistující armády. V historii existuje mnoho podivných jednotek, třeba vikingští berserkové

Armády mohou vytvářet útvary, které mají specializované úkoly, o nichž běžné smrtelníky ani nenapadne přemýšlet. Ale mohou mít dokonalý smysl.

i Zdroj fotografie: Frank Schwichtenberg / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vojáci se nemusí dělit jen na klasické útvary, které jsou rozdělené podle druhu zbraní. Vedle pěšáků, dělostřelců, ženistů, tankistů a letců mohou existovat i speciální síly. Nikoho nepřekvapí průzkumníci, odstřelovači nebo specialisté, jakými jsou třeba SAS nebo Specnaz. Ovšem mimo tyto útvary v armádách existovaly i jiné, jež měly ještě specifičtější postavení.

Postupimští obři

Pruský král Fridrich Vilém I. nikdy nebyl velkého vzrůstu, měl měřit jen 160 centimetrů. Zato se zasadil o to, aby v jeho armádě vznikla jednotka složená ze samých obrů, kteří svým vzhledem docela budili hrůzu. Podmínkou bylo, že uchazeč musí měřit minimálně 188 centimetrů. Členy tohoto pluku nebyli jen místní občané, ale i cizí státní příslušníci. Některé mu dokonce darem posílali spřátelení panovníci. Člen jednotky Ir James Kirkland měřil 217 centimetrů. Syn Viléma I. ale Postupimské obry po smrti otce rozpustil.

Vikingští berserkové

Vikingové svými přepady šířili hrůzu na mnoha místech Evropy. To ale nic nebylo proti tomu, když se do boje pustili jejich speciální válečníci, jimž se říkalo berserkové. Ti byli většinou oděni do kůží šelem, třeba medvěda. Údajně se ničeho nebáli, nevadila jim bolest a bezhlavě zabíjeli do té doby, než klesli mrtví k zemi. Jejich schopnosti se přičítají nejen tvrdému výcviku, ale i halucinogenním lektvarům z hub a rituálům, kterými se uvedli do jakéhosi transu. Často prý dokázali být nebezpeční i svým spolubojovníkům.

Perští nesmrtelní

Mít jednotku 10 tisíc bojovníků, kteří nemohou zemřít, je snem asi každého velitele. Takové bojovníky měla mít Perská říše a proslavili se i v době perských výbojů do Řecka. Jednalo se o ty nejlepší a nejvěrnější bojovníky z perské armády, kteří měli skvělý výcvik a zbraně. Samozřejmě nesmrtelní nebyli, mohli zemřít jako kdokoli jiný. Ovšem pokud někdo z jednotky padl, okamžitě jeho místo zaujal jiných uchazeč, jichž bylo v říši velmi mnoho. Proto jednotka měla stále 10 tisíc bojovníků.

iZdroj fotografie: Autor neznámý

Armáda duchů

Když se západní spojenci chystali v roce 1944 k vylodění v Evropě, potřebovali přesvědčit německé velení, že se budou vyloďovat jinde než v Normandii. Proto byla vytvořena jednotka, která simulovala celou armádu. Jejími členy byly umělci, grafici, designéři a tvůrci zvukových efektů a další. Postavili makety vojenských ležení vybavených falešnou technikou, jako byly makety tanků či letadel. Vytvářeli také fiktivní spojení mezi neexistujícími jednotami, ale i zvuky vojenských ležení pro obyvatele v okolí, jen aby Německo uvěřilo, že se jedná o invazní armádu.

Hledači pokladů

Další speciální spojeneckou jednotkou byl útvar složený z historiků umění, muzejních kurátorů a podobných profesí. Jejich úkolem byla snaha o záchranu historických památek držených Němci. Vytvářeli například speciální mapy míst, kde byla cenná historická díla, aby se nebombardovala nebo na ně zbytečně nevedla palba. Při postupu západní Evropou se pak členové pohybovali hned za čelními jednotkami a pátrali po ukrytých uměleckých dílech. Objevili jich doslova tisíce, a pomohli tak zachovat obrazy takových autorů, jako byl Rembrandt, da Vinci a další.

Zdroj: TechInsider

O jakých jiných neobvyklých vojenských jednotkách jste slyšeli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články