Unikátní barevné filmové záběry Němců z bitvy o Stalingrad vám naženou husí kůži. Krutost té doby neznala mezí

Na bojištích druhé světové války se pohybovala řada filmařů. Někteří již měli barevné filmy a lze tak spatřit, jak jedna z nejkrutějších bitev historie opravdu vypadala.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

O bitvě o Stalingrad slyšel asi každý školák, jde o jednu z největších porážek nacistického Německa, která znamenala zvrat ve druhé světové válce. Ví se, že bitva byla krutá a vedla se ve zničeném průmyslovém městě. Ale jen málokdo si dokáže představit, čím si tehdy vojáci opravdu procházeli. Existují ale barevné záběry. Ty ze strany Němců ukazují počáteční optimismus a pak krutou porážku.

Zbytečný útok

Na jaře roku 1942 po neúspěšném útoku na Moskvu se rozhodl Hitler znovu útočit. Tentokrát si vybral jižní část fronty, cílem bylo obsadit ropná naleziště na Kavkaze. Němcům se dařilo a sovětská vojska kráčela od porážky k porážce. Nakonec Němci část svých sil vrhli na průmyslové město Stalingrad. Jeho dobytí nebylo vlastně důležité, ale předpokládá se, že jedním z důvodů bylo jméno metropole.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Zpočátku se Němcům dařilo. Postoupili na předměstí a začali je dobývat. Vypadalo to, že se sovětská obrana zhroutí. Ale sovětští vojáci se pevně uchytili v průmyslových čtvrtích a ruinách budov. Bitva se změnila v tvrdý pouliční boj, kdy se postupovalo dům od domu, patro po patře. Na záběrech je vidět, že z městských budov téměř nic nezbývá. Vojáci často šplhají po hromadách suti.

Nečekané obklíčení

V říjnu Němci tlak zesílili a tvrdě na obránce tlačili. Byli docela blízko Volhy. Sovětům k obraně zbýval jen úzký pás země, ale z něho se i za cenu mnoha obětí prostě nehnuli. Věděli, že se chystá protiakce. Nakonec 19. listopadu přišel protiútok ze dvou stran a ten německou šestou armádu obklíčil. Navíc přišla zima a vojáci začali trpět chladem. Obklíčené jednotky se Němci pokoušeli zásobovat ze vzduchu, ale zásob přilétalo zoufale málo.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Nakonec selhal i pokus o proražení obklíčení. Sovětská vojska na bránící se Němce tlačila. Těm docházelo střelivo a jídlo a mnozí umírali. Maršál Friedrich Paulus 31. ledna 1943 kapituloval. Vzdalo se 91 tisíc vojáků, kterých se ze zajetí v padesátých letech vrátilo jen šest tisíc. Německé ztráty byly 147 tisíc osob. Sověti měli 480 tisíc mrtvých, 650 tisíc raněných a zemřelo kolem 40 tisíc civilistů.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články