Bitva o Fallúdžu byla jedním z nejtěžších bojů amerických mariňáků. Stály proti nim tisíce těžce ozbrojených povstalců

Dobývání města obsazeného povstalci bylo velmi tvrdé a vyžádalo si mnoho obětí. Ale námořní pěchota se při něm vyznamenala.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Během působení v Iráku musely americké ozbrojené síly podstoupit řadu bojů a měly i velké ztráty. Nejznámějším bojem celé kampaně byla nejspíše takzvaná druhá bitva o Fallúdžu na podzim roku 2004. Tehdy se ve městě opevnilo několik tisíc těžce ozbrojených povstalců a nehodlali se vzdát. Americké ozbrojené síly tvrdí, že to, co následovalo, byla nejtěžší městská bitva od bojů o vietnamské město Hue.

Začalo to smrtí členů Blackwateru

Město Fallúdža bylo již od porážky Saddáma Husajna místem, kde se Američané museli potýkat s nepokoji. Vše vyvrcholilo zabitím čtyř kontraktorů soukromé bezpečnostní služby Blackwater na konci března 2004. Obrázky se šířily médii a tak vojáci dostali rozkaz město vyčistit od militantních ozbrojenců. Operace nakonec skončila dohodou, že tu místní obyvatelé nebudou ozbrojené povstalce trpět.

iZdroj fotografie: Public Domain

Ovšem o několik měsíců později byla ozbrojená aktivita povstalců tak velká, že situace všem přerůstala přes hlavu. Spojenecké velení proto vydalo rozkaz obsadit město silou. Hlavní tíhu bojů neslo 6 500 příslušníků americké námořní pěchoty, jimž pomáhali také Britové a Iráčané. Proti nim stálo několik tisíc bojovníků, kteří pod městem vykopali síť tunelů, vytvořili řadu barikád a nastražili stovky výbušných systémů.

Boj dům od domu byl nezbytný

Spojenecké síly město obklíčily, aby povstalci nemohli uniknout ani přivolat posily. Operace začala 7. listopadu, a ačkoliv to nikdo nečekal, trvala nakonec déle než měsíc a půl. Mariňáci museli postupovat doslova dům od domu. Kdekoli mohli narazit na kulometné hnízdo, odstřelovače nebo bojovníka s raketometem. Měli podporu letectva, tanků i těžkého dělostřelectva, ale konečný boj se v husté zástavbě odehrával muž proti muži.

iZdroj fotografie: Public Domain

Po několikatýdenním boji bylo město velmi poškozené. Spojenecké síly ztratily 107 vojáků, ztráty povstalců jsou odhadovány na 1500 až dva tisíce mužů, a dalších 1500 bylo zajato. Zabito bylo i kolem 800 civilistů, ovšem některé údaje říkají, že jich bylo mnohem více. Paradoxem zůstává, že v roce 2014 Fallúdžu obsadili bojovníci Islámského státu a irácká armáda musela o město o dva roky později svést další bitvu.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články