Nevídaná operace, britští speciálové unesli generála z okupované Kréty bez jediného výstřelu

Během druhé světové války se uskutečnily pozoruhodné operace, o kterých veřejnost příliš neví. Jedna z nich proběhla i na Krétě.

i Zdroj fotografie: Gabriella Bullock / Creative Commons / CC BY
                   

Poté, co se Britové museli v roce 1941 stáhnout z řeckého ostrova Kréta, působilo zde silné partyzánské hnutí. Protože byl ostrov pro Němce velmi důležitý, snažili se ho tvrdým způsobem potlačit. To si vyžádalo mnoho obětí a válečných excesů. Většina z nich padla na hlavu generála Friedricha-Wilhelma Müllera, který dostal přezdívku řezník z Kréty. Proto ho chtěli Britové unést, ale nakonec se museli spokojit s náhradníkem.

Vše muselo ukazovat na Brity

Důstojníci britské SOE major Patrick Leigh Fermor a kapitán William Stanley Moss vymysleli plán únosu nechvalně proslulého generála z Kréty již v roce 1943 v klubu v Káhiře. Začali ho plánovat spolu s místními odbojáři. Ale tak, aby vše vypadalo, že jde jen o britskou akci. Tím se mělo předejít německé odvetě na civilním obyvatelstvu. Měli trochu smůlu. Než se mohla akce uskutečnit, nahradil Müllera generál Heinrich Kreipe.

iZdroj fotografie: W. Stanley Moss / Creative Commons / CC BY

Čtyřčlenný tým odstartoval 4. února 1944, ale na Krétu se kvůli počasí podařilo seskočit jen majoru Fermorovi. Ostatní členové včetně dvou odbojářů George Tirakise a Manoli Paterakise se sem dostali až o dva měsíce později. Díky tomuto zdržení minuli svůj původní cíl. Ale Fermor převlečený za pastýře měl dostatek času zjistit rutinu německého generála. Proto mohli 26. dubna převlečení za německé vojenské policisty zřídit falešný kontrolní bod. Na něm měli při kontrole generála unést.

S generálem projeli 22 kontrol

Když generálovo auto zastavilo, Moss omráčil řidiče obuškem a vytáhli ho ven. Kréťané dostali generála na zadní sedadlo a Britové převlečení do německých uniforem se vydávali za něho a řidiče. Takto projeli 22 kontrolními stanovišti, aniž by kdokoli pojal nějaké podezření. Po hodině a půl jízdy nechali auto na pláži. Spolu s dokumenty prokazující britskou stopu a poznámkou, že je jim líto zanechat tu tak krásné vozidlo. S generálem se prozatím schovali v krétských horách.

iZdroj fotografie: Public Domain

Němci den po únosu vydali prohlášení, že pokud jim Kréťané generála nevydají, začnou represálie. Z ostrova se ho komandu podařilo dostat 14. května. Generála chvíli vyslýchali v Káhiře a nakonec poslali do zajateckého tábora v Kanadě. Major Fermor byl vyznamenán Řádem významné služby a Moss dostal Vojenský kříž. Moss o operaci napsal knihu, který byla i zfilmovaná. Kreipe se se svými únosci přátelsky setkal v roce 1972 v televizní show.

Zdroj: Wearethemight

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články