Elitní strážkyně Muammara Kaddáfího: Harém, který fyzicky i sexuálně zneužíval pro své potěšení

Lybijský diktátor se obklopoval ženami. A zdaleka nešlo jen o konkubíny. Jednou z jeho nejznámějších výstředností byla čistě ženská osobní garda.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V Evropě se jim říkalo Amazonky, v severní Africe jim obdivně přezdívali Haris al-Has. Řeč je o soukromé stráži lybijského diktátora Muammara Kaddáfího. Svým stylem a vlastně i samotnou existencí se garda vymykala všem regionálním zvyklostem a dokonale odrážela diktátorovu výstřednost. Šlo o elitní jednotku ženských tělesných strážkyň, které tvořily hráz mezi ním a okolním světem po více než 20 let.

Slabost pro ženy, nebo hlubší důvod?

Pro Muammara Kaddáfího bylo typické, že ženy zastávaly na jeho „dvoře“ významné funkce. Jednalo se o něco výjimečného a (nejen) v regionu severní Afriky naprosto nevídaného. Všude jinde stály ženy mimo vládnoucí struktury a nejbližší okolí vladařů, ať už si říkali prezident, vůdce, nebo jinak. Důvod, proč si Kaddáfí vybíral do svého nejbližšího okolí tolik žen, však není jednoznačný.

iZdroj fotografie: Jill Dougherty / Creative Commons / CC BY

První vysvětlení se nabízí vlastně samo. Někdo má rád vdolky, jiný zase holky. A Kaddáfí patřil zřejmě do té druhé skupiny. Rozhodně v něm ale nelze vidět gentlemana obdivujícího ženskou krásu. Ačkoliv některé z žen skutečně zaujímaly poměrně vysoké postavení, jiné byly ke službě donuceny a soustavně zneužívány.

Současně je však možné a pravděpodobné, že ženám Kaddáfí prostě více věřil, resp. spoléhal na jejich slepou oddanost. Možná, že si zkrátka neuměl představit, že by ho některá z nich zradila, byl si jistý jejich fanatickou oddaností. U mužů si uměl představit, že budou sami sledovat vlastní cíle a mohli by ho v určitém okamžiku zradit kvůli vlastnímu prospěchu, ženám takové ambice nepřisuzoval.

Kaddáfího favoritky pro všechno

„Pravou rukou“ diktátora byla např. Mabrouka al-Mashatová, vedoucí jeho kanceláře. Mezi jeho další favoritky se řadily Howa Tuergiová a Judia Sudaniová. A do portfolia jejich činností patřilo i shánění dívek na večírky apod. Kaddáfí rozhodně nebyl lybijský feminista. Nejvíce pozornosti ale vždy poutaly ženy z jeho osobní gardy, tzv. Brigády 77, které bral často i na své zahraniční cesty.

iZdroj fotografie: PremierGov / Creative Commons / CC BY

Za 10 let se v jednotce vystřídalo na 400 mladých žen. Všechny byly vysoké, štíhlé a krásné. Jejich úkoly byly kromě fyzické ochrany tyrana také ceremoniální. Po Kaddáfího pádu část z žen odešla ze země, část byla zatčena a část se stala obětí násilí ze strany Kaddáfího odpůrců. Daly své životy do služby diktátorovi a zažily s ním vzestup i tvrdý pád.

Co si o jeho nápadu myslíte vy?

Zdroj: The Guardian

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články