Temná stránka armádní historie. Američané po vylodění v Normandii páchali brutální krutosti. Nejsou to takoví svatoušci, jak je prezentováno

Válka byla téměř u konce a americká armáda ukázala svoji temnou stránku. Dodnes se ve Francii mluví o excesech amerických vojáků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po vylodění v Normandii se děly věci, o kterých se pro jistotu moc nemluvilo. Přeci jen měli všichni americké vojáky za hrdiny, kteří osvobodili Evropu. O tom, že vojáci znásilňovali ženy, drancovali a útočili na lidi, se opravdu mlčelo velmi dlouho. Nejvíce škod napáchali v přístavech Le Havre, Cherbourg i dalších, kde vojáci čekali po skončení bojů.

Období po 2. světové válce

Američtí vojáci trávili ještě dlouho dobu po skončení války v Evropě. Při čekání na repatriaci do Ameriky si krátili čas někdy až nevhodnými způsoby. Mluví se dokonce i o lupičích v uniformě. Ti přepadávali lidi na ulicích nebo na ně útočili a vykrádali jim domy. Velmi často vojáci zavinili i dopravní nehody, pod vlivem alkoholu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Znásilňování žen

Od června 1944 do téhož měsíce 1955, bylo nahlášeno 181 případů znásilnění. Číslo by možná bylo i větší, ale mnoho žen znásilnění ani nenahlásilo. Za znásilnění bylo 49 vojáků odsouzeno k smrti. Někteří z nich skončili dokonce na šibenici. Větší část pachatelů, ale nebyla nikdy dopadena a tudíž nebyla ani řádně potrestána.

Francie země požitkářů

Mluvilo se také o tom, že Francie byla považována za senzační nevěstinec obydlený 40 miliony požitkářů, neboli hédonistů. Ti tráví svůj čas pitím, jídlem a rozkoší. Tato představa se vojákům velice zamlouvala. Veřejné domy, které vojákům nabízely své služby, byly často přeplněné a na lehké ženy se doslova stály fronty.

iZdroj fotografie: Pxhere

Vojenský nevěstinec

Generálmajor Charles H. Gerhardt, velitel americké pěší divize, dokonce v září roku 1944, otevřel poblíž městečka Saint–Renan vojenský nevěstinec. Ten byl ale pro velký zájem a nezvladatelný nápor po pěti hodinách provozu uzavřen.

Užívali si jako na dovolené, i když to opravdu svým neurvalým chováním občas přeháněli. Dělali věci o kterých se raději nemluvilo, protože by to pokazilo mínění o tom, že jsou hrdinové, kteří osvobodili Evropu.

Zdroj: Washington Post

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články