Generál Patton je dodnes považovaný za ikonického bojovníka, který má za sebou celou řadu úspěchů

Západní část Československa byla v květnu 1945 osvobozena vojsky pod vedením generála Pattona. Ten je dnes právem označovaný za jednoho z nejschopnějších amerických velitelů všech dob.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

George Smith Patton Jr. se narodil v Kalifornii 11. listopadu 1985. Jeho rodina měla dlouhou vojenskou tradici. Proto i on absolvoval West Point. Zde sportoval a šermoval tak dobře, že v roce 1912 v moderním pětiboji reprezentoval USA na Olympiádě. Navrhl také šavli pro americkou armádu.

S generálem Pershingem

V roce 1916 se s generálem Johnem Pershingem účastnil tažení proti mexickému generálovi Pancho Villovi. Zde se vyznamenal při velení jednotce, která zabila Julia Cardenase, velitele Villovy osobní stráže. Pershing si mladého důstojníka velmi oblíbil, a když byl pověřen velením amerických vojsk v Evropě, vzal ho s sebou.

Tankový velitel

Ten se zde začal věnovat nové zbrani – tankům. V létě 1918 velel tankové brigádě vyzbrojené francouzskými Renault FT. U města Cheppy byl v září raněn a vyznamenán. Snažil se propagovat tanky v americké armádě, ale kvůli úsporám neměl šanci. K tankům se dostal zpět až v roce 1940, kdy se Američané začali připravovat na účast ve druhé světové válce.

iZdroj fotografie: Unsplash

Afrika a Sicílie

V listopadu 1942 velel americkým silám vyloďujícím se v Casablance. Po porážce Američanů v průsmyku Kaserín stanul v čele II. sboru a během krátké doby z něho udělal jednotku, která se mohla měřit s německým Afrikakorps. Proto byl také postaven do čela amerických sil při vyloděních na Sicílii, kde si vedl úspěšně. Černou tečku v jeho kariéře mu udělaly incidenty, při kterých fackoval vojáky trpícími únavou z boje.

Tažení ve Francii

Spojenci jeho popularity využili při velení fiktivní armádě, která měla Němce přesvědčit, že spojenci se vylodí v Calais. Do bojů ve Francii se jako velitel 3. americké armády zapojil až v srpnu 1944. Byl velmi úspěšný a sehrál klíčovou roli při osvobození Bretaně a obklíčení Němců u Falaise.

iZdroj fotografie: Pixabay

Konec války

Na podzim jeho armádu brzdil nedostatek zásob, které spojenci směřovali do jiných míst. Vyznamenal se v prosinci, kdy Němci nečekaně zaútočili v Ardenách. Jeho divize během několika dní překonaly stovky kilometrů a významně pomohly americkým výsadkářům u Bastogne. V květnu 1945 se jeho armáda podílela na osvobození západních Čech.

Nešťastná nehoda

Po kapitulaci Německa chtěl Patton do Tichomoří, jenže neuspěl a zůstal v Německu, kde však nebyl se svou rolí spokojený a dokonce uvažoval o konci vojenské kariéry. Plány mu však nevyšly, neboť se 21. prosince 1945 zranil při automobilové nehodě a zraněním podlehl. Nezůstal však zapomenut, jeho jméno nese hned několik amerických tanků, které se tradičně pojmenovávají po významných generálech.

Autor: Tomáš Brzobohatý

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články