Co se stalo s Kammlerem? Nacistický generál se vypařil z historických záznamů, i bez nálezu těla

Inženýr, generál Waffen-SS a šéf průmyslového komplexu výroby nejutajovanějších zbraní ve Třetí říši. To vše byl Hans Kammler. Pracovalo pro něj 14 milionů lidí.

i Zdroj fotografie: Uživatel Methylbrmine / Public Domain
i Zdroj fotografie: Uživatel Jorko2009 / Creative Commons / CC BY SA
i Zdroj fotografie: Uživatel N[email protected] / Creative Commons / CC BY
i Zdroj fotografie: Uživatel Re Mare / Creative Commons / CC BY SA
i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
i Zdroj fotografie: NASA / Public Domain
i Zdroj fotografie: US Army / Public Domain
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Hans Kammler byl vysoce postaveným členem SS. Když druhá světová válka skončila, zmizel. Vyskytlo se hned několik různých zpráv a svědectví o tom, co se mu stalo. Jeho tělo nikdy nebylo nalezeno, nejnovější historické studie hovoří o zajetí americkými jednotkami, podobně jako u Wernera von Brauna, a převozu do Spojených států, kde úzce spolupracoval s Američany.

Kdo byl Hans Kammler?

Hans Fridrich Karl Franz Kammler se narodil 26. srpna 1901 do rodiny pruského plukovníka Franze Kammlera, v tehdejším císařském Německu. Odmaturoval na státním humanitním gymnáziu v Gdaňsku roku 1918, a když dokončil studium, nastoupil jako dobrovolník do armády.

Tam byl zařazen k 2. husarskému pluku, v němž působil jen krátce z důvodu uzavření příměří. Po ukončení bojů se připojil k jednotkám Freikorps, kde ho zařadili do jízdního oddílu v pohraniční stráži. I zde byl jenom chvíli.

Nacistický německý symbol iZdroj fotografie: Uživatel Jorko2009 / Creative Commons / CC BY SA

Po Velké válce vystudoval architekturu a ve dvacátých letech získal titul stavebního inženýra. Jeho kariéra strmě stoupala. Během následujících let se podílel na plánování různých policejních budov i dalších berlínských staveb v pozici zemského stavebního vedoucího. V roce 1928 se stal výzkumným poradcem říšské rady pro stavby a ekonomiku bydlení. Byl organizačně velmi schopný, proto si jej brzy všimla Hitlerova NSDAP.

Raná kariéra Kammlera ve Třetí říši

Kammler vstoupil do NDSAP v roce 1932, k SS v květnu 1933. Zde byl přiřazen k 1. četě SS-Reiter Standarte Nr. 7, ta působila převážně v Berlíně. Nacisté oceňovali jeho horlivost a žádoucí ideologické smýšlení. Podílel se mj. na ověřování rasového původu lidí. SS byla státem ve státě, potřebovala tedy odborníky prakticky ze všech oborů, Kammler se jim skvěle hodil. V průběhu roku 1942 navrhl a nechal budovat plynové komory a krematoria.

Nacistická helma iZdroj fotografie: Uživatel [email protected] / Creative Commons / CC BY

Jak válka postupovala, stavební projekty, na kterých se Kammler podílel, zahrnovaly koncentrační tábory, plynové komory a krematoria. Mnoho z nich využívalo otrockou práci, Kammlerova ochota použít svévolné popravy a extrémní brutalitu k zajištění včasného dokončení, přinesla v roce 1945 poslední povýšení, a to do hodnosti Obergurppenführera. Tohoto roku byl jediným důstojníkem SS povýšeným do hodnosti generála.

Kammler také dostal kontrolu nad projekty výstavby podzemních zařízení pro výrobu raket V2 a proudových letadel Me 262. Koncem roku 1944 byl Kammler jmenován vedoucím Projektu Riese, který zahrnoval vybudování řady podzemních zařízení v horách Dolního Slezska. Účel této stavby dodnes není přesně znám.

Kam zmizel Hans Kammler?

V závěrečných fázích 2. světové války byl Kammler jedním z nejvyšších členů SS a hledaným válečným zločincem. Zde se příběh stává skutečně velmi zvláštním. Když 4. dubna roku 1945 obsadili britští vojáci bunkr u Lübecku, našli několik vozidel, údajně patřících právě jemu. Také se při prohledávání krytu našla velká vodní nádrž, v níž bylo nalezeno rozkládající se tělo, které neslo Kammlerovy identifikační stopy.

Bunkr u Lübecku iZdroj fotografie: Uživatel Re Mare / Creative Commons / CC BY SA

Nakonec ale byla identifikace přerušena, protože nebylo možné, aby bylo v nádrži jeho tělo. Zjistilo se, že Kammler se 13. dubna v Praze setkal s Albertem Speerem a byl tam až do začátku května. Existuje velké množství verzí Kammlerových poválečných osudů. Jedna dokonce uvádí, že měl požádat svého pobočníka o zastřelení. Dále se mluví o sebevraždě či smrti v boji.

Další verze příběhu poukazovala na možné zajetí americkými jednotkami poblíž Oberammergau 9. května, ale Kammlerovi se podařilo se uprchnout. Existuje celá řada tezí o tom, že zemřel v Československu, ale všechny končí stejně – jeho tělo bylo pohřbeno v neoznačeném hrobě a na neznámém místě.

Je Kammler opravdu mrtvý?

Celým případem se prolíná jedna zvláštnost, a to je laxnost spojenců při hledání Kammlera. Na konci války byl jedním z nejvýše postavených důstojníků SS. Měl rozsáhlé znalosti o německém válečném průmyslu a výzkumu. Přesto bylo hledání poměrně záhy ukončeno a fakt, že je mrtvý byl přijat celkem snadno a rychle.

Fotografie Hans Kammler iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

V září roku 1949, na žádost vdovy po Kammlerovi, okresní soud v Berlíně právně uznal skutečnost jeho smrti 9. května 1945. Stojí za zmínku, že i datum jeho úmrtí bylo ze strany svědků uváděno v několika verzích, od 7. po 10. května. Přesto berlínský soud označil za datum jeho smrti právě 9. květen.

Během prvního norimberského procesu v letech 1945 až 1946 nebylo Kammlerovo jméno prakticky zmiňováno, i když šlo o vysoce postaveného nacistu. Na 35 000 stranách důkazů a svědectví se jeho jméno objevuje jen šestadvacetkrát, většinou jako odkazy na jeho roli v několika nacistických stavebních projektech.

Kdo to byl von Braun?

Kammler jako by se vypařil z historických záznamů, i když jeho tělo nebylo nikdy nalezeno a údaje o smrti se liší. To přivedlo některé lidi k domnění, že se mu podařilo opustit Německo pod jinou identitou, nebo byl odveden Spojenci. Druhá varianta není tak nepravděpodobná, neboť mnoho Německých vědců bylo po válce odvezeno do USA, jedním z nich byl například doktor Von Braun.

Wernher von Braun iZdroj fotografie: NASA / Public Domain

Wernher Magnus Maximilian svobodný pán Von Braun se narodil 23. března 1912 v Německém císařství. Byl to německý konstruktér, otec V1(2) a německých proudových letadel. Oddaně pracoval pro nacistické Německo. Jakmile skončila 2. světová válka, byl převezen do Spojených států amerických, kde se podílel na konstrukci rakety Saturn V, díky které se dostali k měsíci první lidé. Podle některých zpráv mu deportaci do USA zajistil právě Kammler.

Ani stopa po Kammlerovi

Z hlediska nejnovějších poznatků se jeví jako stále pravděpodobnější, že Kammler se stal součástí operace Paperclip, stejně jako Von Braun. Operace zajišťovala přesun německých vědců do Spojených států, kde se významným způsobem podíleli na vývoji balistických raket a proudových letadel. Nejspíše dostal novou identitu a v klidu dožil na druhé straně Atlantiku.

Norimberský proces iZdroj fotografie: US Army / Public Domain

Bývalý agent OSS (předchůdce CIA) Donald Richardson údajně před svou smrtí řekl svým synům o převozu Kammlera do USA. Za jeho zmizením je nejspíše velmi slušná krycí operace, zřejmě se vydával za svého řidiče Friedricha Bauma. Člověk s tímto jménem byl přijat v nemocnici v Gmündu v Rakousku 24. 5. 1945 se střelným poraněním kolene. Tvrdil, že pracuje v autobazaru, Kammlera údajně zabili partyzáni, což tvrdili i jiní svědci.

Baum zemřel a byl pohřben na nedalekém vojenském hřbitově. Při pátrání v Berlíně se nenašel žádný záznam o komkoli s tímto jménem, pracujícím v autobazaru. Bylo rozhodnuto exhumovat jeho tělo a podrobit jej analýze. Když byl hrob otevřen, zel prázdnotou. Otazníků je spousty, ale vzhledem k současným tvrzením o přesunu značného množství nacistických inženýrů do USA se stále více předpokládá, že i Kammler byl součástí operace Paperclip.

Co si myslíte o zmizení Kammlera vy?

Zdroj: Warhistoryonline, Wikipedia, Wikipedia

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
NATO vstupuje do války, zní z Kremlu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Používat protilodní střely Ch-22 na pozemní cíle je zrůdnost, osádka bombardéru nikdy neví, co vlastně může trefit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
4 jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko: Od vlnového cvičení až po osvědčenou jógovou pozici pro uvolnění těla
adbz.cz
adbz.cz
Psí strach z vysavače se může stupňovat: Jak ho to odnaučit dřív, než ztratí důvěru ke svému majiteli