Helikoptéra Huey, legenda války ve Vietnamu mezi záchranáři. Dodnes zachraňuje až 92 % zraněných vojáků

Americká armáda vymyslela způsob, jak dopravovat raněné přímo z místa boje, a tím několikanásobně zvýšit jejich šanci na přežití. Využívala k tomu helikoptéru Huey.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Válka ve Vietnamu byla dlouhá a namáhavá pro všechny zúčastněné. Celkově se při tomto vojenském konfliktu zranilo přibližně 300 000 vojáků. Dohromady 58 220 vojáků z amerických řad bylo zraněno a z toho 40 934 padlo přímo v boji. Tato obří čísla vnukla armádě nápad na novou možnost záchrany zraněných a snížení počtu obětí. Jednalo se o helikoptéru, která byla schopná přiletět pro zraněné vojáky téměř kamkoliv a zároveň byla vybavena zdravotnickým vybavením pro okamžitou pomoc.

Letecká přeprava zraněných zachránila spoustu životů

Zranění vojáci byli následně transportováni z místa boje přímo do zdravotnických táborů nebo zařízení. Toto záchranářské řešení zachránilo později ve Vietnamu obrovské množství armádních sil. Podle statistik zemřelo při přepravě zraněných mužů pouze 1 % zachraňovaných, zatímco bez této techniky se jednalo o 4,5 % vojáků.

Velký pokrok v transportu raněných udělala americká armáda

Nejvíce se na snižování obětí podílela americká armáda během prachových misí, kdy založila specializované lékařské posádky, které využívaly helikoptéry Huey. Ty se vrhly přímo na místo boje, odkud odnášely raněné přímo na lékařská stanoviště. Letectvo následně jmenovalo několik dalších letounů, které měly sloužit pro záchranu raněných vojáků v boji a následnému transportu zpět do USA.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jako nejlepší možnost se ukázala helikoptéra Huye

Helikoptéra Huey představovala mnohem mobilnější možnost, než některé navrhované letouny. Přistání s ní bylo totiž mnohem pohodlnější a zároveň proveditelné na řadě míst, kam se vetší a těžší letouny vůbec nebyly schopny dostat. Huey mohl rychle přistát na místě potřeby a stejně rychle vzlétnout a transportovat pacienty do nemocnic.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Helikoptéra slouží armádě dodnes

Zvuk vrtulníku byl pro raněné v boji nesmírnou útěchou. Znamenal pro ně totiž záchranu a transport do lékařského zařízení. Tento typ vrtulníku působí ve vylepšené a modernizované verzi v armádě až dodnes. Pomáhá tak při přepravě raněných a jiných potřebných úkonech, které mají v zásluze fakt, že neuvěřitelných 92 % zraněných vojáků přežije.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články