Hideki „břitva“ Tódžó, pro Japonsko heroický mučedník, pro USA válečný zločinec

Japonci mohou konečně položit květiny k místu posledního odpočinku svého válečného premiéra. Odtajněné americké dokumenty přesně popisují, co se s ním stalo.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Creative Commons / Public Domain
                   

Po téměř 75 letech se částečně vnáší světlo do procesu s druhoválečnými japonskými zločinci, který byl složkami Spojených států pečlivě utajován. V roce 2018 objevil vysokoškolský profesor Hiroaki Takazawa odtajněné vojenské dokumenty, které pojednávají o procesu a naložení s ostatky Hideki Tódžó a dalších šesti válečných zločinců. Takazawa strávil roky jejich studiem a ověřováním jejich pravosti. Nyní se rozhodl vynést pravdu na světlo.

Vojenství zasvětil celý svůj život

Hideki Tódžó se narodil 30. prosince 1884 do vojenské rodiny – jeho otec byl důstojníkem japonské císařské armády. Již v pouhých patnácti letech nastoupil do vojenské přípravky a o čtyři roky poté absolvoval vojenskou akademii. Během první světové války sloužil ve Švýcarsku a v Německu a po jejím skončení strávil nějaký čas životem v USA.

iZdroj fotografie: Fumeinab sakuseir-shau h / Creative Commons / CC BY

Po návratu do vlasti ho čekal strmý vzestup. Nejprve se dostal do čela tajné policie Kempeitai, poté byl jmenován náčelníkem štábu Kuantungské armády a následně náměstkem ministra války. Díky zvláštnímu povolení (výnos císaře Hirohita) mohl vykonávat civilní i vojenskou funkci současně. V roce 1940 se sám stal ministrem války a o rok později střídá Fumimara Konoe na pozici japonského premiéra.

Odtajněné dokumenty vydaly svá tajemství

Když Japonsko v září 1945 kapitulovalo, pokusil se Tódžó o neúspěšnou sebevraždu a skončil v zajetí. Následně byl spojenci souzen v tzv. Tokijském procesu a uznán vinným z válečných zločinů proti míru, za které dostal trest smrti. Ten byl vykonán 23. prosince 1948, kdy byl Tódžó v Tokiu oběšen. Jeho ostatky byly poté zpopelněny a popel rozptýlen na neznámém místě, aby se zabránilo jeho případnému uctívání coby mučedníka.

Podle dokumentů, které objevil vysokoškolský profesor Hiroaki Takazawa v Národním archivu USA, byl popel japonského válečného premiéra rozptýlen nad Tichým oceánem, asi 48 kilometrů od Jokohamy. Podle dokumentů, které profesor zkoumal od roku 2018, byli společně s premiérem Tódžó do Tichého oceánu rozptýleni další váleční zločinci.

iZdroj fotografie: World Imaging / Creative Commons / CC BY-SA
„Instrument of Surrender“ – doklad o kapitulaci Japonska v roce 1945

I přes nálepku válečného zločince mu vzdává mnoho Japonců hold. S odtajněním místa jeho posledního odpočinku se tak – alespoň částečně – vnáší světlo do procesu, který byl před veřejností pečlivě utajován. Tódžův vnuk, Hidetoshi Tódžó, plánuje přinést květiny k místu posledního odpočinku svého praděda a dodává, že absence ostatků měla být pro rodiny válečných zločinců finální formou ponížení.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články