Indie svedla válku s evropským Portugalskem. To se nehodlalo vzdát nevelkých území na indickém kontinentu

Evropské státy, jež zřídily po světě kolonie, se v druhé polovině 20. století musely vypořádat s touhou místních obyvatel po nezávislosti a často i tvrdě a většinou neúspěšně bojovat.

i Zdroj fotografie: Uživatel Abhiomkar / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoli Indie a Portugalsko leží na jiných kontinentech a dělí je tisíce kilometrů, mezi oběma zeměmi vypukla v roce 1961 válka. Jednalo se v ní o portugalské enklávy na Indickém poloostrově a ostrovech u něj, které Portugalsko ovládalo více než 450 let. Indická vláda požadovala, aby tyto kolonie byly začleněny pod její správu. Portugalská vláda zase tvrdila, že jde o území Portugalska, které je mnohem starší než republika Indie.

Dlouhá vláda Portugalců

Nejvýznamnějším územím patřícím Portugalsku na území dnešní Indie byla Goa, kterou tehdy evropská námořní velmoc dobyla v roce 1510. Země navíc vlastnila několik dalších enkláv a ostrovů. Portugalsku v minulosti obchod z Indií přinášel veliké zisky. Když ale Indie získala v roce 1947 nezávislost na Velké Británii, začali její představitelé požadovat i správu území patřících Portugalsku.

Indian soldiers enter Goa

Zveřejnil(a) Pranav Azrenkar dne Pondělí 18. prosince 2017

To ovšem vláda pod vedením diktátora Antónia de Oliveira Salazara jednoznačně odmítla. Nepomohly ani pokusy celý problém vyřešit diplomaticky či tlak některých zemí na Portugalsko. V Indii vzniklo i několik organizací, třeba UFG, které se snažily proti portugalské nadvládě organizovat protesty, ale i násilně vystupovat. V roce 1954 tyto organizace obsadily enklávy Dadra a Nagar Haveli ve vnitrozemí bráněné jen nepočetnými policejními jednotkami.

Portugalská vláda reagovala tak, že do Goa a na další území poslala vojenské posily s tím, že mají za každou cenu bránit jakémukoli pokusu o invazi. Mělo zde být více než sedm tisíc členů portugalských ozbrojených sil. V průběhu dalších let jich kvůli problémům v koloniích v Africe, třeba v Angole, muselo část Portugalsko stáhnout a zůstalo jich zde asi 3 300.

Velká indická přesila

Indie měla díky své velikosti nad portugalskými silami mnohonásobnou přesilu. Disponovala nejen dostatečnými lidskými zdroji, ale i dělostřelectvem, tanky, bojovými letadly a námořnictvem včetně letadlové lodi. Situace na začátku 60. let začala eskalovat. Portugalsko chtělo do oblasti poslat námořní posily, těm ale Egypt nedovolil proplout Suezským kanálem.

iZdroj fotografie: Uživatel Chanthujohnson / Creative Commons / CC BY-SA
Portugalská expediční loď Afonso de Albuquerque

Shromážděné jednotky indické armády dostaly povel k útoku 11. prosince 1961. Měl začít o šest dní později. Pobřeží u Goa a dalších portugalských enkláv začalo blokovat indické námořnictvo. Přes to a přes zákaz portugalské vlády povolil místní guvernér evakuaci asi 700 civilistů z Goa. Nakonec 18. prosince začalo enklávu ostřelovat dělostřelectvo a Indové útočili ze tří směrů.

Indické letectvo také na portugalské území začalo útočit ze vzduchu. Letouny bombardovaly nejen Goa, ale i oblast Daman severně od Bombaje nebo ostrov Diu. U přístavu Mormugao se pak portugalská expediční loď Afonso de Albuquerque vyzbrojená čtyřmi děly 120 milimetrů střetla s trojicí indických fregat. Byla poškozena a nakonec najela na mělčinu, kde ji posádka zapálila.

Beznadějná situace Portugalců

Na některých místech, například na Diu či ostrově Anjediva Island, se Portugalcům podařilo první útoky indických sil odrazit. Ale brzy jim začalo docházet střelivo, nebo čelili leteckému a dělostřeleckému bombardování, proti němuž byli téměř bezmocní. K večeru 18. prosince začala být situace portugalských jednotek špatná a generální guvernér i přes zákaz z Lisabonu 19. prosince kapituloval. Zajato bylo více než čtyři tisíce vojáků a civilistů.

Goa is celebrating 56th anniversary of its liberation today.

#GoaLiberationDay

Zveřejnil(a) All India Radio News dne Úterý 19. prosince 2017

Goa a další území se nakonec staly součástí Indie. Diktátorský režim Portugalska nikdy anexi neuznal a i přes porážku se snažil vyzývat k povstání proti indické vládě. V roce 1964 dokonce agent portugalské PIDE v Goa zorganizoval sérii pumových atentátů. Neústupnost portugalské vlády také vedla k tomu, že řadu měsíců trvala repatriace zajatých portugalských vojáků.

Během vojenských akcí bylo zabito 22 indických a 30 portugalských vojáků. Portugalsko po porážce zmrazilo veškeré diplomatické styky s Indií. Situace se změnila až v roce 1974, kdy padl Salazarův diktátorský režim. Portugalsko uznalo indickou suverenitu nad obsazenými územími a vztahy se vrátily k normálu.

Kdo měl větší právo na Goa a další území?

Zdroj: Autorský text Víta Lukáše

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články