Mafie funguje podle vlastních pravidel a umí být velmi nemilosrdná. Jak vlastně vznikla a co vše o ní víme?

Mafiánské struktury zasahují do mnoha oblastí života a řídí se vlastními pravidly. Do činnosti bývají zapojeni i politici a policisté či odbory.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Mafiánské struktury velmi často ovládají vše. Počínaje obchodem s drogami na rohu ulice až po rozdělování obřích zakázek na vládní úrovni. Někteří mafiáni se stali legendami, ale pravdou zůstává, že jejich činnost většinou dlouho netrvala. Buď zahynuli a nebo nakonec uvízli v rukách policie, která se s nimi snaží stále bojovat. Moderní mafie existují od začátku 20. století, ale jejich základy se formovaly před tím.

Na počátku byla sicilská mafie

Slovo mafie se dnes většinou rozumí každá skupina organizovaného zločinu. Ale původně jde o gangy, které pocházejí ze Sicílie nebo Itálie, z nichž se mnohé etablovaly na území USA. V něm rozhodují hlavy rodiny, myšleno organizované skupiny a jejich rozhodnutí strukturou gangu doputují až do nejnižších článků. Skupiny mezi sebou někdy soupeří, často vražedným způsobem, jindy spolupracuj. Vznikly takzvané komise, na kterých se domlouvají mafiánští bossové.

iZdroj fotografie: Public domain
Mafián Giosue Gallucci (uprostřed) kolem roku 1900

Mafie se nepřiklání k žádnému politickému směru či náboženství, i když vzhledem ke katolické tradici Itálie je jím ovlivněna. Struktury italské mafie jsou různé, u nejznámější Cosa Nostry v čele stojí don, který má pod sebou zástupce. Pod ním je několik kápů. Ti ovládají různé oblasti v působnosti mafie. Práci vykonávají takzvaní vojáci. Mafie pak má spolupracovníky počínaje advokáty, přes policisty až politiky. Stranou stojí funkce consigliere, což má být volený poradce.

Existuje pět hlavních skupin italské mafie. Sicilská mafie, Commorská a Kalábrijská mafie, skupina Sacra Corona Unita a poslední je Cosa Nostra, což je americká mafie, jejíž kořeny ale vedou do Itálie a na Sicílii. V ní působilo nebo působí pět rodin v New Yorku, které jsou pojmenované podle příjmení rodin. Další skupiny se většinou označují podle měst, ve kterých působí.

iZdroj fotografie: FBI / Public domain
Nejslavnější mafián Al Capone

Jak funguje mafie bylo tajemstvím

Jak se dostat do mafie zůstávalo dlouho neznámé, protože rodiny byly proslulé utajováním. Prozrazení některých skutečností znamenalo smrt. Změna nastala v 60. letech díky svědectví Joe Valachiho. Se vším byl spojen obřad a přísaha a často i zkouška, kterou musel uchazeč vykonat. Většinou se jednalo o účast na vraždě. Některé rodiny vyžadovaly čistokrevné Italy, jiným stačil jen italský otec.

Hlavním cílem mafie je vydělat peníze. Nejběžnější metodou je vydírání, většinou formou plateb za takzvanou ochranu. Rodiny pak vydělávají na různých nelegálních obchodech a aktivitách. Jedná se třeba o prodej drog, pašovaného zboží, alkoholu za prohibice, na hazardu nebo prostituci. Časté jsou i různé druhy krádeží a loupeží. Mafie se také spojily s odborovými svazy a snažily se ovlivnit, kdo dostane různé stavební zakázky.

iZdroj fotografie: Uživatel David / Creative Commons / CC BY
Cihla v muzeu s kulkou z Valentýnského masakru, při kterém bylo zastřeleno 7 mužů gangem Al Caponeho

Proti italské mafii tvrdě zasáhl již Benito Mussolini. Mnoho uvězněných mafiánů spojenci považovali za politické vězně a ti se díky nim dostali na svobodu. Boj trval celé poválečné období a vyvrcholil v 80. letech. Někteří lidé, kteří se na vyšetřování podíleli, byli mafií zavražděni a vláda pak zasáhla tvrdě. Sicilská mafie existuje dodnes, ale není již tak násilná.

Italská mafie se přesunula do Ameriky

Mnoho členů sicilské a italské mafie na přelomu 19. a 20. století emigrovalo do USA a přivezli si s sebou i své metody. Doslova žně jim přinesla prohibice, kdy získali mnoho peněz prodejem alkoholu. To ale ve 30. letech vyústilo v mnoho přestřelek a vražd, ve kterých mnozí významní mafiáni zahynuli. V té době začala zářit i hvězda nejznámějšího mafiána Al Caponeho. Většinu násilí zastavila až komise složená z hlav rodin. Údajně existuje dodnes.

iZdroj fotografie: Public domain
Mafián Frank Costello před vyšetřovacím výborem

Americká vláda se dlouho snažila s mafií bojovat, ale její úspěchy nebyly veliké. Pomohla až legislativa z přelomu 60. a 70. let, kdy byly přijaty zákony umožňující proti mafiánským praktikám efektivněji zasáhnou. FBI se také podařilo proniknout do struktur italské mafie, šest let v utajení pracoval pro mafii agent Joseph Pistone. Proti mafii nakonec svědčili i někteří její členové. Podařilo se pozatýkat mnoho hlav, ale i policistů, kteří s nimi spolupracovali.

Zdroj: HowStuffWorks

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články