Jak přišel Adolf Hitler ke svému ikonickému knírku? Odpověď leží v zákopech první světové války

Co přimělo Adolfa Hitlera vyměnit dlouhý knír, který nosil v době První světové války, za „kartáček na zuby“?

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY
                   

Knírek Adolfa Hitlera je pro temnou dobu nacistické vlády nad Německem stejně ikonickým symbolem jako svastika. Jak k němu ale tento diktátor přišel? Existují nějaké informace o tom, proč se rozhodl právě pro tento způsob úpravy vousů? A mělo to vůbec jakýkoliv hlubší smysl anebo se Hitlerovi knírek typu „zubní kartáček“ prostě jenom líbil?

Adolf Hitler a jeho knír za První světové války

Na fotografiích z První světové války má Adolf Hitler dlouhý a na koncích zakroucený knír. V dnešní době ho však celý svět zná především s krátkým knírkem pod nosem. Kdy a kde nastala tato změna? Odpověď přinesla oceňovaná třídílná série „The World Wars“ od History Channel (jednalo se o celkem šestihodinové doku-drama zabývající se historií obou světových válek, ve kterém vystupovali osobnosti jako Colin Powell, John McCain či Dick Cheney).

i

Výzkumný tým podílející se na přípravě dokumentu odkryl důvody, které mladého Adolfa Hitlera vedly k rozhodnutí zásadně změnit jeho „image“. V seriálu je scéna, kdy Hitler dospěl k rozhodnutí změnit si vousy, přizpůsobena televizní obrazovce, konkrétní důvod je v něm však představen takový, jaký skutečně byl.

Dlouhý knír se do zákopů nehodil

Hitlerův problém s dlouhým knírem spočíval v tom, že mu jeho dlouhé konce bránily při nasazování plynové masky, resp. kvůli nim maska na kůži nedoléhala a netěsnila. Na rozdíl od seriálové scény však nedostal Hitler rozkaz k oholení kníru, ale rozhodl se pro to sám. Zřejmě se mu navíc jeho nový vzhled zalíbil natolik, že u něj po válce zůstal.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY

Nutno podotknout, že v době po První světové válce se jednalo v zásadě o módní záležitost. V dnešní době už stejný knír automaticky evokuje Adolfa Hitlera a jen málokdo touží jej nosit, v té době byla ale situace zcela odlišná a podobnou úpravu vousů volilo v Německu – a nejen tam – mnoho mužů.

Zdroj: DailyMail

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články