Kanadští výsadkáři drželi týdny německé město Wismar aneb Jak skupina odvážných zachránila Dánsko před sovětskou okupací

Již ke konci druhé světové války bylo jasné, že vztahy mezi západními spojenci a Sovětským svazem nejsou ideální. Západ se bál rozšiřování sovětského vlivu.

i Zdroj fotografie: Library and Archives Canada / Creative Commons / CC BY
                   

Když se na konci dubna a začátku května 1945 hroutilo nacistické Německo, pozornost se upírala především na dobytí Berlína. Ovšem velmi zajímavé akce se děly i na jiných místech fronty. Často šlo o to, kteří vojáci se kam dostanou. Jak se později ukázalo, Sovětský svaz pak v jím osvobozených zemích instaloval komunistické vlády. Zabránit podobnému scénáři v Dánsku nejspíše pomohla malá jednotka kanadských výsadkářů.

Obsaďte město na cestě do Dánska

Jednalo se o 1. kanadský výsadkový prapor, který byl součástí 6. britské výsadkové divize. V akci byl již od vylodění ve Francii, kdy byl vysazen v rámci operace Overlord. Jeho poslední akcí byla operace Varsity v březnu a dubnu 1945. Po jejím skončení jednotka dostala rozkaz přesunout se do města Wismar na pobřeží Baltského moře. Šlo vlastně o bránu k městu Lübeck a následně k nedalekému Dánsku.

iZdroj fotografie: Charles H. Richter / Public Domain

Nápad měl prý pocházet od Winstona Churchilla, který rozpoznal důležitost města a hodlal před sovětským vlivem chránit Dánsko. Město sice mělo být v západní zóně, ale nikdo si nebyl jistý, kde se Sověti zastaví. Wismar byl ale podle dohod součástí sovětské zóny. Výsadkáři na svých automobilech spěchali ke svému cíli, míjeli německé jednotky, často ozbrojené, ale navzájem po sobě nestříleli. Do města vojáci dorazili ráno 2. května.

Enkele para’s van de 1st Canadian Airborne Division weten op 29 maart nog ergens een biertje te bemachtigen bij een…

Zveřejnil(a) Royal Canadian Legion Branch 005 The Liberation of the Netherlands dne Čtvrtek 22. března 2018

Sovětům se kanadská přítomnost nelíbila

Místní je prý vítali mnohem raději něž Sověty, o jejichž zacházení s civilisty kolovaly nepěkné historky. Ještě téhož dne Kanaďané narazili na první příslušníky Rudé armády. Setkání běžných vojáků dle vzpomínek účastníků proběhlo srdečně. Jiné to bylo v okamžiku, kdy se potkal velitel Kanaďanů podplukovník Eadie se svým sovětským protějškem. Ten totiž požadoval, aby Kanaďané odešli. Což velitel k rozčilení Sovětů odmítl.

Radziecka piechota wraz z kanadyjskim spadochroniarzem (najprawdopodobniej?). Wismar, wiosną 1945

Zveřejnil(a) Armia Czerwona w przekładzie – RKKA 1918-1946 dne Středa 5. května 2021

Ti tak nemohli pokračovat dále a patovou situaci museli řešit velitelé o několik pater výše. Celou dobu prý mezi Kanaďany a Sověty panovalo značné napětí. Objevily se i zprávy o údajně zabitých Rudoarmějcích, kteří napadali civilisty, ale ty nejsou potvrzené. Velení se nakonec dohodlo, že Wismar Sovětům připadne, Kanaďané ho opustili, ale až 1. července. Do té doby mohli lidé, kteří se báli, odejít do západní zóny. Stejně tak již bylo zabezpečené území Dánska.

Co by se stalo s Dánskem, kdyby se do něho první dostala Rudá armáda?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články