Konce největších nacistických vůdců: někteří unikli, jiní se raději sami zabili, pro další si přišla spravedlnost později

Moc v nacistickém Německu držela skupina mužů věrných Adolfu Hitlerovi. A protože měli na svých rukách životy milionů lidí, smrti by neušli v žádném scénáři.

Největší nacističtí vůdci a jejich konec i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ačkoli byl Adolf Hitler neomezeným vládcem nacistického Německa, nebyl jediným, kdo měl moc. Byl obklopen skupinou fanaticky oddaných a prospěchářských mužů, kteří se s chutí podíleli na zločinech režimu. Někteří se ani nedožili konce války, a ti další s blížící se porážkou Třetí říše věděli, že je nečeká nic dobrého. Osud byl vlastně pro většinu z nich předurčen – smrt.

Adolf Hitler spáchal sebevraždu

Samotný vůdce nacistické říše se nehodlal nechat postavit před spravedlnost a 30. dubna 1945 spáchal v berlínském bunkru sebevraždu. V kruzích odborných i široké veřejnosti se dlouho spekulovalo o jejím způsobu, ale nakonec převládla shoda, že se zastřelil. Jeho tělo vojáci spálili a pohřbili, ale Sověti ho nalezli. Zprávy o tom, že válku přežil, byly v minulosti záměrné šířené dezinformace sovětským režimem.

Heinrich Himmler se po zajetí otrávil

Jeden z nejmocnějších mužů nacistické říše, šéf SS a strůjce holokaustu konec války přežil a používal falešné doklady. Ani ty ho ale nespasily a nakonec byl několik dní po kapitulaci Německa zajat. Při výslechu pak přiznal svoji totožnost, a když ho chtěl 23. května 1945 prohlédnout lékař, odmítal otevřít ústa, v nichž měl kapsli s kyanidem. Tu nakonec rozkousl a otrávil se.

Smrt Himmlera iZdroj fotografie: Public Domain
Himmler poté, co se otrávil kyanidem

Hermann Göring na popravu nečekal

Šéf Luftwaffe, zakladatel gestapa, a dlouhou dobu Hitlerův nástupce Hermann Göring se sám ještě před koncem války vydal Američanům, protože mu v Třetí říši hrozila smrt za údajný pokus o převzetí moci. Život si tím ovšem nezachránil, jenom prodloužil, neboť stanul před tribunálem v Norimberku, kde ho nakonec odsoudili k smrti. Večer před popravou 15. října 1946 se otrávil kyanidem, dodnes není jasné, jak se k němu dostal.

Joseph Goebbels zabil i své děti

Šéf propagandy byl jednou z nejznámějších postav Německa a zapřisáhlý nacista, který prosazoval vyvražďování židů i další zvěrstva. Joseph Goebbels byl v umění propagandy opravdovým mistrem, dokázal doslova fanatizovat davy a pomáhal držet nacisty u moci za každou cenu. Na konci války se i s rodinou ocitl v obklíčeném Berlíně, kde 1. května 1945 nejprve s manželkou otrávili svých 6 dětí kyanidem, a poté ho oba dva požili také.

Joachim von Ribbentrop byl souzen v Norimberku

Ministr zahraničí Německa byl jednou z hlavních postav německé říše. Podílel se například na přípravě smlouvy se SSSR, která pak vedla k přepadení Polska a rozpoutání války, nebo na anšlusu Rakouska. Joachim von Ribbentrop nakonec skončil před tribunálem v Norimberku, kde si vyslechl rozsudek smrti a 16. října 1946 byl oběšen.

Reinhard Heydrich se konce války nedožil

Jeden z nejmocnějších mužů Německa, šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti, jeden z hlavních strůjců holokaustu a zastupující říšský protektor, Reinhard Heydrich se konce nacistické říše nedožil. Skupina českých výsadkářů vycvičených ve Velké Británii na něj totiž 27. května 1942 v Praze zaútočila, a ačkoliv nepodlehl samotnému útoku, zamřel po osmi dnech na utržená zranění.

Auto Reinharda Heydricha iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA
Auto po atentátu na Reinharda Heydricha

Spekulace o osudu Martina Bormanna

Vedoucí kancléřství NSDAP a osobní tajemník Adolfa Hitlera byl mužem s obrovskou mocí, jelikož ovládal byrokracii říše. Razil tvrdé nakládání s válečnými zajatci, likvidaci židů i Slovanů. Na konci války se Martin Bormann ocitl v obklíčeném Berlíně. Nikdo netušil, co se s ním stalo, dle spekulací přežil a byl dokonce v nepřítomnosti odsouzen v Norimberku k smrti. V roce 1998 však bylo potvrzeno, že ostatky nalezené v roce 1972 v Berlíně, patří jemu.

Adolfa Eichmanna dopadl až Izrael

Hlavní organizátor holokaustu a jeden z předních představitelů SS konec války nejenom přežil, ale dokonce se mu podařilo uprchnout do Argentiny. Tam se dlouho ukrýval, ale na konci 50. let se mu dostali na stopu agenti izraelského Mosadu, kteří následně Adolfa Eichmanna unesli do Izraele. U soudu si vyslechl trest smrti a 1. června 1962 byl popraven.

Jaké další konce nacistických vůdců znáte?

Zdroj: Britannica
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články