Atentát na Heydricha: Zabití důstojníka SS rozpoutalo na území Protektorátu Čechy a Morava doslova peklo

Zhruba dvacetivteřinovou akci parašutistů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka považují historici za jednu z nejvýraznějších protinacistických odbojových akcí v celé okupované Evropě.

i Zdroj fotografie: United Kingdom Government / Public Domain
                   

Reinhard Tristan Eugen Heydrich, známý také pod přezdívkou Pražský řezník, byl v letech 1941-1942 říšským protektorem Protektorátu Čechy a Morava. Do naší historie se tento prominentní nacista zapsal jako jedna z nejkrutějších osobností vůbec. Podílel se na vyvraždění tisíců lidí, zavedl brutální perzekuci proti neloajálním občanům a němečtí nacisté jeho smrt pomstili vyhlazením Lidic a Ležáků.

Pražský řezník

I přesto, že se ve svém volném čase věnoval poměrně šlechetným aktivitám jako je šerm a hra na housle, a byl poměrně schopným pilotem stíhačky Messerschmitt Bf 109E, vůči lidem tento muž rozhodně šlechetný nebyl. Naopak byl jedním z hlavních iniciátorů konečného řešení židovské otázky a klíčová osoba v organizaci holocaustu.

iZdroj fotografie: Uživatel Ruffneck’88 / Creative Commons / CC BY-SA

Nesl druhou nejvyšší hodnost v rámci SS a byl blízkým spolupracovníkem říšského vůdce a šéfa gestapa Heinricha Himmlera. Svou přezdívku si R. Heydrich vysloužil na základě své brutality, která byla extrémní i na nacistické standardy.

Do Prahy R. Heydrich přijel v roce 1941 a usadil se se svou ženou na zámku v Panenských Břežanech, asi 20km od centra města. Zde se taky seznámil se služkou Josefou, se kterou navázal intimní vztah. Josefa ho dokonce okouzlila natolik, že jí ve svém volném čase hrával na housle. Netušil však, že jeho milenka není pouze obyčejná služka.

Zveřejnil(a) Efemérides Históricas dne Pondělí 4. června 2018

J. Huliciusová byla českou tajnou agentkou v britských službách, jejíž misí bylo právě okouzlení říšského protektora. I přesto, že s ní R. Heydrich přímo nesdílel žádné pracovní záležitosti, z útržků konverzací se jí dařilo skládat a posílat důležité zprávy.

Operace Anthropoid

Za atentátem, při kterém byl R. Heydrich smrtelně zraněn, stála skupina československých parašutistů, speciálně vycvičených v rámci britských sil. Hlavními představiteli celé akce byli výsadkáři a nerozluční přátelé Josef Gabčík a Jan Kubiš. Celá diverzní operace probíhala mezi prosincem 1941 a červnem 1942. Cíl byl jasný, zlikvidovat zastupujícího říšského protektora a šéfa RHSA Reinharda Heydricha.

Zveřejnil(a) Michal Kučera dne Neděle 27. května 2018

Operace byla přísně tajná a celý plán znali v Londýně jenom čtyři lidé, ostatní účastníci znali pouze dílčí části plánu. Kubiš s Gabčíkem byli několikrát upozorněni, že z operace s nejvyšší pravděpodobností nevyváznou živí. Výsledek akce měl vzbudit dojem, že se jedná o spontánní akt odporu domácího odboje. Pravým úkolem operace tak bylo provést čin demonstrativního charakteru, který měl světové veřejnosti a především Spojencům dokázat, že se českoslovenští občané ještě nevzdali a stojí za spojeneckým úsilím o porážku nacistického Německa.

Útok nevyšel podle plánu

Samotná akce proběhla dne 27. května roku 1942, když byl R. Heydrich jako každý den na cestě ze zámku v Panenských Břežanech do své kanceláře na Pražském hradě. Gabčíkův samopal však během operace selhal a bomba hozená Kubišem zvládla říšského protektora pouze zranit. Nejprve jeho zranění nevypadala vážně a dokonce se pokusil své atentátníky pronásledovat. Ihned na místě mu také byla poskytnuta první pomoc zdravotní sestrou, která byla náhodou svědkem útoku.

Zveřejnil(a) Eduard Koprna dne Středa 27. května 2020

Po převezení do nemocnice Na Bulovce podstoupil R. Heydrich operaci a podle všeho se zpočátku úspěšně zotavoval. Jak se ukázalo, jako zranění však byla těžká, exploze mu roztříštila žebra, utrpěl vážné poranění na břiše a slezině a nakonec několik dní po útoku zemřel v důsledku sepse.

Těžkou infekci ran, která nakonec způsobila Heydrichovu smrt, měly údajně mimo jiné na svědomí koňské žíně, jimiž byly vystlány sedadla jeho luxusního automobilu. Existuje ovšem i spiklenecká teorie, že mohl přežít, ale že za jeho smrtí stáli jeho tajní osobní nepřátelé ve vedení SS a NSDAP.

Peklo na zemi

V reakci na smrt Pražského řezníka se na české občany Protektorátu vylila další vlna brutality, jejímž hlavním architektem byl K.H. Frank. Jako trest byla nejprve vypálena vesnice Lidice a Němci tento fakt široce publikovali dokonce i v mezinárodním měřítku. O dva týdny později pak zmizely z mapy i Ležáky. V rámci heydrichiády byly obě vesnice srovnány se zemí a veškeré obyvatelstvo popraveno nebo odsunuto do koncentračních táborů. Jen tato odveta nacistů za atentát na Heydricha si vyžádala 340 obětí, z nichž 88 byly děti.

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články