Po kom střílel legendární odstřelovač Vasilij Zajcev? Jeho protivníka halí tajemná rouška záhad

Souboj odstřelovačských es Sovětského svazu a Německa ve Stalingradě se dostal i do filmu. Mnoho odborníků o něm má pochybnosti.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Sovětský odstřelovač Vasilij Zajcev je bez diskuzí jedním z nejznámějších a nejlepších odstřelovačů historie. Proslavil se za bojů o Stalingrad, kde si ho všimla sovětská propaganda. Jeho příběh se stal i námětem hollywoodského trháku Nepřítel před branami. V něm svedl souboj s velitelem odstřelovačské školy Erwinem Königem. Především ruské zdroje tvrdí, že jde o pravdivý příběh. Ale neexistuje pro to dost důkazů.

Muž s přesnou muškou

Každopádně Vasilij Zajcev není vymyšlená, ale skutečná postava. Sloužil u námořnictva a když Německo napadlo Sovětský svaz, tak dobrovolně narukoval na frontu. V září roku 1942 byl nasazen ve Stalingradu, o který vedli Sověti a nacisté úporné boje. Tehdy sloužil jako klasický střelec, ale velitelé si velmi brzy všimli dovednosti zabít nepřátelské vojáky na dlouhé vzdálenosti. Proto se stal odstřelovačem s puškou Mosin-Nagat vybavenou dalekohledem.

iZdroj fotografie: Franco Atirador / Creative Commons / CC BY-SA

S ní dosahoval neuvěřitelných výsledků. Podle zaznamenaných údajů mezi 10. listopadem a 17. prosincem 1942 zabil 225 nepřátelských vojáků. Vyvinul si vlastní metodu boje. Dlouho dokázal čekat ve skrytých pozicích, odkud pak pálil. Ve Stalingradu zaučoval i jiné odstřelovače a byl na ně velmi přísný. Používali taktiku nasazení tří dvoučlenných týmů tvořených střelcem a zvědem. Ta je dodnes ruskými odstřelovači praktikována.

Glorifikace propagandou

Zajcevových úspěchů si brzy všimli tvůrci sovětské propagandy a jeho příběhy začaly plnit sovětský tisk. Tak podle všeho vnikla i legenda o jeho souboji s velitelem německé odstřelovačké školy Erwinem Königem. Případně Heinzem Thorvaldem, o kterém mluví některé prameny. Ovšem historikům se existenci těchto velitelů v německých ozbrojených silách nepodařilo věrohodně doložit. Mnozí je považují za mýtus a výplod propagandy.

iZdroj fotografie: Konstantin Dorokhin / Creative Commons / CC BY-SA

Každopádně ruské zdroje legendu označují za pravdivou. Například v Muzeu ozbrojených sil v Moskvě mají údajný dalekohled z Königovy pušky. Na souboj s elitním německým odstřelovačem ve svých pamětech vzpomíná i sám Zajcev. Není ale jasné, zda publikace nebyla poplatná sovětské propagandě. To nijak nesnižuje Zajcevovy schopnosti. Je doloženo, že zabil minimálně 11 německých sniperů.

V lednu 1943 byl Zajcev při minometném útoku raněn . Musel na léčení, ale nakonec se vrátil zpět na frontu a sloužil do konce války. V únoru 1943 získal titul Hrdina Sovětského svazu. Po válce pracoval jako inženýr a byl dokonce ve vazbě kvůli vykonstruovaným obviněním ze špionáže. Zemřel v prosince 1991 ve věku 76 let. V roce 2006 byl s vojenskými poctami pochován u Mamájevovy mohyly ve Volgogradu.

Zdroj: Historyhit, Stalingradfront

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Západ může reagovat na jaderný krok ruského prezidenta hned několika způsoby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak je možné, že lidé přežili dobu ledovou: Museli být kreativní, zruční a dokonale sehraní
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Šťáva z kysaného zelí je pro tělo ultimátní zázrak. Mimo jiné podporuje hubnutí a ocení ji také diabetici
adbz.cz
adbz.cz
Zázvor je na podzim a v zimě k nezaplacení. Vypěstovat ho je hračka, navíc má až 3krát větší sílu než ten z obchodu