Masakry nejsou ve válečných konfliktech výjimečné. Události v My Lai jsou temnou skvrnou americké armády

Demotivované a frustrované jednotky jsou obrovský problém. Jejich vojáci mohou v určité situaci ztratit zábrany a projeví se u nich temná stránka.

i Zdroj fotografie: Ronald Haeberle / Public Domain
                   

V posledních týdnech celý svět trne hrůzou nad masakry, kterých se dle důkazů dopouští ruští vojáci na mnoha místech Ukrajiny. Odsouzení hrůzných činů přichází ze všech stran. Faktem však zůstává, že ani armády vyspělých států nebyly vůči takovýmto excesům vždy imunní. A ne vždy se s nimi armáda v té době správně vypořádala. Před 54 lety ve vietnamské vesnici My Lai bylo americkými vojáky zavražděno kolem 500 lidí.

Američtí vojáci ve Vietnamu byli demoralizovaní

V roce 1968 nebyla situace amerických jednotek ve Vietnamu dobrá. Tisíce mladých Američanů již několik let bojovaly na druhém konci světa ve válce, kterou se zdálo nemožné ji vyhrát. Řada jejich druhů padla, probíhala ofenziva Tet a vypadalo to, že Vietcong a Severovietnamci mají stále dost sil. To vše v prostředí džungle, velkém vedru a vlhku. Podpora válce byla čím dál slabší i v USA. Svoji frustraci pak řada vojáků řešila alkoholem nebo drogami. Stačila maličkost a mohlo dojít k tragédii.

iZdroj fotografie: Ronald L. Haeberle / Public Domain
Zabití obyvatelé My Lai

To přesně se stalo 16. března 1968. Účastníkem masakru byla rota Charlie 1. praporu, 20. pěšího pluku, 11. brigády, 23. pěší divize. Ve Vietnamu bojovala již čtvrt roku a ztratila několik členů, především kvůli nástražným systémům. Dva dny před incidentem zabila mina populárního seržanta, a tak nálada v jednotce klesla na bod mrazu. V inkriminovaný den byla rota vyslána do osady Song My, jejíž součástí byla i vesnice My Lai, aby pátrala po bojovnících Vietcongu.

Údajně již na brífinku dostala informace, že lidé mají být na trhu. Kdokoli bude v obci, je přívržencem partyzánů. Také zde prý měla otrávit studny. Když ráno rota přistála poblíž vesnice, nesetkala se s žádným odporem. Našla zde především ženy, děti a starší obyvatele. Při prohledávání obce pak vojáci sice objevili i několik ukrytých zbraní, ale žádné bojovníky. Nakonec údajně poručík William Calley nařídil vojákům začít do vesničanů střílet.

Střelba, upalování a znásilňování

Scény, jež se dostaly na světlo při vyšetřování případu a v dalších letech, byly brutální. Matky se prý vlastními těly snažily chránit své děti a křičely, že zde žádný Vietcong není. Vojáci je však rozstříleli. Také zapálili chatrče, ve kterých se vesničané ukrývali. Kdo chtěl ven, toho zastřelili, ostatní uvnitř uhořeli. Další lidé byli zastřeleni na polích, nebo popraveni kulometem v příkopu u cesty, kam je vojáci zahnali. Některé z žen dokonce znásilnili.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
Praporčík Hugh Thompson pomohl vraždění zastavit

Masakr ukončil až přílet pilota vrtulníku, praporčíka Hugha Thompsona, který vše spatřil z výšky při průzkumné misi. Ve vesnici nakonec přistál a pohrozil vraždícím vojákům, že pokud nepřestanou, zahájí palbu z kulometu vrtulníku. Zachránil některé obyvatele vesnice a celý incident okamžitě nahlásil nadřízeným. Velitelé nakonec vydali příkaz, aby akce v oblasti okamžitě skončila, čímž další vraždění zastavili.

Odhaduje se, že ve vesnici My Lai mohlo zahynout kolem 500 Vietnamců. Americká armáda případ začala vyšetřovat, ale také ho maximálně zametala pod koberec. Na veřejnost se informace dostaly až v listopadu 1969. Thompson v roce 1970 vypovídal o událostech u soudu. Jediným odsouzeným se stal poručík Calley, jenž dostal trest 10 let vězení, avšak po 3,5 letech jej podmínečně propustili. Thompson byl naopak ostrakizován. Až teprve v roce 1998 se za své činy spolu s dalšími dvěma členy posádky vrtulníku dočkal vyznamenání.

Co může vojáky přivést k tak brutálnímu chování, jaké svět viděl v My Lai či Buče?

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články